"Avropa qurumları itirilməkdə olan nüfuzlarını ermənipərəst bəyanatlarla bərpa etməyə çalışırlar"-ELÇİN XALİDBƏYLİ
Avropa İttifaqı Ermənistan Parlament Tərəfdaşlığı Komitəsi Azərbaycana qarşı qərəzli bəyanat qəbul edib. Sənəddə tarixi faktlar təhrif edilib, erməni xalqı qurban kimi göstərilib. Bəyanatda Azərbaycan əleyhinə əsassız ittihamlar irəli sürülüb.
Bu birtərəfli bəyanatın arxasında nələr dayanır?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Avropa qurumlarının mütləq əksəriyyəti ermənipərəst mövqedədir. Bu qurumların rəhbərliyini edən şəxslər erməni diasporası tərəfindən satın alınanlardır. Yürüdükləri siyasət daxilindəki tezisləri də onlara erməni diasporası verir:
"Hazırda Avropa İttifaqı gülünc vəziyyətə düşüb. ABŞ-ın vitse-prezidenti Avropada keçirilən sammitdə birliyin liderlərinin üzünə açıq şəkildə bildirdi ki, Avropa demokratik dəyərlərdən imtina edib və avtoritar rejimə meyl göstərir. Bütün bunlardan sonra Avropa İttifaqının hansısa dövlətə, xüsusilə Azərbaycana hər hansı bir məsələdə irad bildirməsi, beynəlxalq hüquqdan danışması yersizdir. Bütün məsələləri öz maraqları çərçivəsində yozurlar. Ədalət və hüquqa bağlı yanaşma Avropa İttifaqında mövcud deyil. Belə bir situasiyada Avropa təşkilatlarının haqq və hüquq mövzusunda irad bildirməsi məntiqsiz və absurddur.
Azərbaycan öz ərazisində etnik təmizləmə aparmayıb. Bunu Azərbaycan xalqı yaşayıb. Ermənilər Qarabağa qayıtsalar, o zaman Qərbi azərbaycanlılar da öz ata-baba torpaqlarına qayıtmalıdırlar. Avropa İttifaqı ədalət istəyirsə, sayı ermənilərdən qat-qat çox olan Qərbi azərbaycanlıların etnik təmizləməyə məruz qalaraq zorakılıqla Ermənistandan qovulmasını danışmalı idilər. Ermənilərin cinayətləri ilə bağlı Avropa qurumları 30 il ərzində hər hansı bir irad və tələbi irəli sürməyib. Belə olan təqdirdə Avropa qurumlarının Azərbaycana irad bildirməyə heç bir hüququ yoxdur. Bütün dünyada biyabır olmuş Avropa qurumları itirilməkdə olan nüfuzlarını ermənipərəst bəyanatlarla bərpa etməyə çalışırlar. Bu da reallıqdan uzaq yanaşmadır.
Avropa siyasi sisteminə elə bir zərbə vurulub ki, onu bundan sonra dirçəltmək asan olmayacaq. Bəzi avropalı siyasətçilər ermənilərin verdiyi rüşvət hesabına öz gələcək həyatlarını təmin etmək üçün qondarma bəyanatlarla çıxış edirlər".