Ali məktəblərə qəbulun yeni qaydaları qüvvəyə mindi - Bu gündən
Martın 1-dən Rusiyada ali məktəblərə qəbulun yeni qaydaları və bütün proqramlar və ixtisaslar üzrə ali məktəblərə qəbul üçün nəzərdə tutulan fənlərin siyahısı qüvvəyə minib.
Bu barədə "RİA Novosti" məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, ali təhsil müəssisələrinə qəbul üçün nəzərdə tutulan yeniliklər bu il martın 1-dən 2029-cu il sentyabrın 1-dək qüvvədə olacaq.
DİM-in rəhbəri Valeri Falkov bildirib ki, qəbul zamanı abituriyentlər üçün daha başa düşülən və rahat şərait yaradılıb. Beləliklə, indi rusiyalı abituriyentlər üçün ali təhsil proqramlarına qəbul üçün vahid son tarixlər - iyunun 20-dən tətbiq edilib. Büdcədən maliyyələşən bakalavriat və magistraturaya qəbulun son tarixi sentyabrın 1-dir. Bundan əlavə, magistraturaya qəbul üçün ilk dəfə olaraq super xidmət (Dövlət xidməti) vasitəsilə sənədləri təqdim etmək mümkün olacaq.
Həmçinin, təhsil müəssisələrində dövlət sifarişli yerlərə qəbul təhsil haqqında sənədin əsli əsasında deyil, qəbula razılıq ərizəsi əsasında aparılacaq. Superservis vasitəsilə və seçilmiş ixtisas üzrə yalnız bir universitetə ərizə vermək mümkün olacaq./publika.az