"Gələcəyə hazırlaşmaq üçün sudan səmərəli istifadə etməliyik"- Rafiq Verdiyev
"Gələcəyə hazırlaşmaq üçün sudan səmərəli istifadə etməliyik"- Rafiq VerdiyevSu ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin olunması, alternativ su mənbələrinin yaradılması və həmin mənbələrdən istifadənin genişləndirilməsi bu gün vacib məsələlərdəndir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu sahədə apardığı siyasətin nəticəsində bir çox iri layihələr həyata keçirilmiş "Sudan səmərəli İstifadə olunmasının Milli Strategiya"sı təsdiqlənmişdir. Ölkəmizdə əhalinin keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi həmçinin əkin sahələrinin suvarılma suyu ilə təmin olunması istiqamətində mühüm işlər görülməkdədir.
Lakin yenə də su çatışmazlığı yaşamağımız problem olaraq qalmaqdadır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi yanında Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin Kadastr Şöbəsinin müdiri Rafiq Verdiyev bildirib ki, Azərbaycan su ehtiyatları məhdud olan ölkədir. Biz yerli su ehtiyatlarımızla yanaşı, ölkəmizə qonşu dövlətlərdən daxil olan sulardan da, suvarılma sahəsində istifadə edirik. Bu gün əhalinin içməli su təchizatında problemlər çoxdur. Bir neçə ildə havaların quraq keçməsi nəticəsində çayların suları azalıb, bu da su təchizatına mənfi təsir göstərib:
"Gələcəyə hazırlaşmaq üçün sudan səmərəli istifadə etməliyik"- Rafiq Verdiyev"Ölkəmizdə suyun uçotunun aparılması çox vacibdir. İstifadə etdiyimiz suyun 40%-i itkilərə səbəb olur. Bunun da səbəbi sudan istifadə zamanı yol verilən israfçılıqdır. Əlbəttə ki, bu sahədə müəyyən işlər həyata keçirilir. İnfrastrukturun bərpası, suyun uçotunu təkmilləşdirmək məqsədilə sayğacların qurulması geniş vüsət alıb. Lakin buna baxmayaraq əhalinin bəzi hissəsi tərəfindən sudan qənaətsiz istifadə hələ də davam edir.
Təəssüf ki, suvarma sahəsində də israfçılığa yol veririk. Kənd təsərrüfatında yeni suvarma texnologiyalarından istifadə edilmir. Həddən artıq ərazilərə su verilir. Bəzi ərazilərə su çox verildiyindən torpaqlar şoranlaşır. Bu da torpaqların əkin dövriyyəsindən çıxması ilə nəticələnir və ərzaq qıtlığı problemi ilə üzləşirik.
Buna görə də çalışmalıyıq ki, həm suvarmada, həm də içməli sulardan bizə lazım olan qədərini istifadə edək.
Nəzərə almalıyıq ki, dövlətimiz tərəfindən su ehtiyatlarının təmizlənməsi və çatdırılması böyük investisiya hesabına başa gəlir. Buna görə də sudan istifadənin səmərəliliyini artırmalıyıq.
Bu sahədə maarifləndirmə işlərinə xüsusi diqqət yetirilməlidir. Hər kəs anlamalıdır ki, su bizim əvəzolunmaz resursumuzdur. Dəyişən iqlim nəticəsində gələcəkdə su ehtiyatları azalacaq. Ona görə də gələcəyə hazırlaşmaq üçün sudan səmərəli istifadə etməliyik. Suyu qorumağa çalışmalıyıq. Nə qədər israfçılığa yol verməsək, o qədər çayların ekosistemini qoruyacağıq".