Oruc tutanlar bunları etməsin! - Sabahdan başlayır
Oruc tutanlar bunları etməsin! - Sabahdan başlayırXəbər verdiyimiz kimi, martın 1-dən Azərbaycanda Ramazan ayı başlayır.
Ölkə.Az xəbər verir ki, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) rəsmi saytına istinadən xəbər verir ki, bu il Qədr (Əhya) gecələri martın 18-i, 20-si, 22-si və 26-sına təsadüf edəcək.
Diyetoloq Fərid Səfərov Ramazan ayında düzgün qidalanma qaydalarını izah edərkən bildirib ki, burada balansa və yeməyin qədərinə diqqət yetirmək zəruridir:
"Bir dəfəyə böyük porsiyalar əvəzinə iftardan sonra ara ilə və kiçik porsiyalarla yemək lazımdır. Sürətlə yox, yavaş-yavaş və yaxşıca çeynəmək tövsiyə olunur. İmsak yeməyi mütləqdir- Susuzluq hiss etməsəniz də iftar və imsak arasında tez-tez su için. Kofein tərkibli içkilərin miqdarını minimuma endirin. Qazlı və şəkərli içkilərdən uzaq durun".
Bundan əlavə mütəxəssiz qeyd edib ki, mümkün olduqca iftarda və imsakda badam, qoz və s. kimi çərəzləri qida rasionuna daxil etmək lazımdır:
"İmsakda lifli və toxluq hissi yaradan qidalara üstünlük verin. Yağlı, ağır, duzlu və ədviyyatlı yeməklərdən uzaq durun. Qovrulmuş, qızardılmış yeməklərin əvəzinə sobada, buxarda bişirilmiş, qaynadılmış yeməklərə üstünlük verin. İftardan dərhal sonra şirniyyat yeməyin. İftardan 1-2 saat sonra piyada gəzmək, fiziki aktivliyi qorumaq da lazımdır. Yuxu rejiminə riayət etmək əsas amillərdən biridir".