"Fransa erməniləri xilas edəcək dövlət deyil"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
"Fransa erməniləri xilas edəcək dövlət deyil"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMARəsmi İrəvan Zəngəzur bölgəsində özünə "dost, qardaş və bacı" saydığı xarici ölkələrin konsulluqlarının, mülki missiyalarının, baş ofislərinin sayını mümkün qədər artırmağa çalışır. Bir növ Azərbaycanla sərhəd bölgəsində konsulluqların sərgisini formalaşdırır. Bir il bundan əvvəl Qafanda konsulluğunu açan İranın ardınca Fransa da Qərbi Zəngəzurda analoji addımı atacağını bəyan edib. 2025-ci ilə Zəngəzurun Gorus vilayətində Fransa səfirliyinin binası fəaliyyətə başlayacaq.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Fransa hazırda çaşqınlıq içərisində olan bir dövlətdir. Afrikadakı müstəmləkələrini itirir və gəlir mənbələrindən məhrum olur. Fransa iqtisadiyyatı ucuz xam mal mənbələrindən məhrumdur. Bu, Fransa üçün olduqca ciddi maliyyə və iqtisadi böhran həddi deməkdir. Digər tərəfdən, Azərbaycan dövləti Fransanın müstəmləkəçilik siyasətini dünya miqyasında ardıcıl şəkildə ifşa edir:
"Fransa erməniləri xilas edəcək dövlət deyil"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA"Bunun nəticəsində Fransanın bəşəri cinayətləri bütün dünya ictimaiyyətinə çatdırılıb. Halbuki Azərbaycan dövləti bu ifşa prosesinə başlamadan əvvəl Fransanın imperialist siyasəti haqqında beynəlxalq aləmdə danışılmasına qadağa qoyulmuşdu. Artıq bu qadağa dağıdılıb. Bunu Azərbaycan edib. Fransanın müstəmləkəsi altında olan ölkə və xalqlara Azərbaycanın dəstəyi davam edir. Təbii ki, bu, Fransanı qıcıqlandırır. Buna görə də Fransa beynəlxalq aləmdə əsas rəqibi kimi Azərbaycanı göstərməyə başlayıb. Rəsmi Paris açıqlamalarında bunu təsdiqləyib. Buna görə də Azərbaycana qarşı Fransanın böhtan və iftira kampaniyası illərdir davam edir. Bunun Azərbaycana təsiri olmur. Fransanın yeganə ümidi Cənubi Qafqazda Afrikanı itirməsinə kompensasiya olaraq hökmranlıq qurması idi. Bu da baş tutmadı. Rəsmi Bakı, Makron hakimiyyətinin ermənipərəst mövqeyini ifşa etdi. Cənubi Qafqazda geopolitik mövqeyinin güclənməsinə və sülh prosesində iştirak etməsinə icazə vermədi. Fransanın Cənubi Qafqaz geopolitik məkana daxil olmasını blokladı.
Rəsmi Paris anlayır ki, Azərbaycana siyasi hücum etsə də, bir mənalı şəkildə iflasla üzləşəcək. Bunun heç bir nəticəsi olmur. Ermənistanda Fransa səfirliyinin hansı əraziyə yerləşməsi önəm daşımır. Azərbaycan, Ermənistan üçün daha sərt addımlar atarsa, Fransa erməniləri xilas edəcək dövlət deyil. Hazırda bu ölkə öz gələcək taleyini düşünmək məcburiyyətindədir. Çünki Fransanın gələcək taleyi sual altındadır. ABŞ-ın Avropaya açıq hücumu, Avropa dövlətlərini küncə sıxışdırması Fransanın gələcək taleyi ilə bağlı qeyri-müəyyən situasiya yaradır".