12 günlük tətilin iqtisadiyyata hər hansı bir mənfi təsiri olacaqmı?
12 günlük tətilin iqtisadiyyata hər hansı bir mənfi təsiri olacaqmı?Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən bayram günlərinin ardıcıllığını təmin etmək üçün iş günlərinin vaxtı dəyişdirilib. Beləliklə, mart ayının sonunda 12 gün tətil günləri hesab ediləcək. Bu müddətdə iş yerlərində istehsal və xidmət prosesi necə tənzimlənəcək?
Ümumilikdə 12 günlük tətilin iqtisadiyyata hər hansı bir mənfi təsiri olacaqmı?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan iqtisadçı-ekspert Emin Qəribli qeyd edib ki, bizdə uzun müddətli tətillərin olmasına artıq sahibkarlar adət edib. Buna görə də bəzi dövlət qurumları və özəl təşkilatlar da buna hazır olurlar:
12 günlük tətilin iqtisadiyyata hər hansı bir mənfi təsiri olacaqmı?"12 günlük tətil, dövlət müəssisələrinin bağlanması müəyyən məhdudiyyətlər yaradır. Lakin məsələnin digər tərəfi ondadır ki, insanlar tətil etdikləri zaman daha çox pul xərcləyirlər. Bölgələrə istirahətə gedərək xərclərini artırırlar. Beləliklə də tətilin iqtisadiyyatın inkişafına daha çox xeyir verdiyinin şahidi oluruq.
Tətil müddətində elə sahələr var ki, daha çox gəlir əldə edir. Turizmin inkişaf etdiyi bölgələrdə bunu görmək mümkündür. Uzun müddətli tətillərin iqtisadiyyata elə bir zərəri olduğunu düşünmürəm".
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a fikirlərini açıqlayan iqtisadçı-ekspert Natiq Cəfərli də bildirib ki, Azərbaycanda mikroiqtisadi göstəricilərdə dövlətin rolu danılmazdır. Sənayenin inkişaf etdiyi sahələrdə fasilələr olmadığından, növbəli iş rejimi həyata keçirildiyindən tətillərin iqtisadiyyata ciddi təsiri olmur. Əksinə, müsbət tərəfləri daha çox olur:
12 günlük tətilin iqtisadiyyata hər hansı bir mənfi təsiri olacaqmı?"Belə ki, tətil günlərində insanlar regionlara üz tutur. Burada fəaliyyət göstərən sektorlardan geniş istifadə edilir. Bizdə 10 gündən artıq tətil günlərinin olması daha çox dövlət müəssisələrinə aid edilir. Metrolar, nəqliyyat vasitələri və digər bu kimi sahələr öz fəaliyyətini davam etdirir. Buna görə də uzunmüddətli tətillərin Azərbaycan iqtisadiyyatına ciddi mənfi təsiri olmur".