"Ermənistanda konstitusiya dəyişəcəyi təqdirdə bu ölkənin taleyi də dəyişəcək"-TURAL İSMAYILOV
"Ermənistanda konstitusiya dəyişəcəyi təqdirdə bu ölkənin taleyi də dəyişəcək"-TURAL İSMAYILOVErmənistanın baş naziri Nikol Paşinyan xalqı konstitusiyada dəyişiklik etmək üçün yola gətirməyə çalışır. Lakin bu dəyişiklikdə Azərbaycana qarşı olan torpaq iddialarının ləğv ediləcəyi haqqında maddənin olacağı hələ ki, məlum deyil. Ekspertlərin bəziləri Paşinyanın bu hərəkətinin "səmimi" olduğunu qiymətləndirsə də, digərləri baş nazirin erməni xalqının başına açacağı növbəti "oyun" olduğunu iddia edirlər.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, Ermənistanda konstitusiya dəyişikliyi mütləq olmalıdır. Bu günə qədər Ermənistanı müxtəlif məsələlərdə aldadan Nikol Paşinyan və onun komandası erməni xalqı üzərindən oyunlar oynamağa çalışırlar. Bu oyunlar bu gün də davam edir:
"Ermənistanda konstitusiya dəyişəcəyi təqdirdə bu ölkənin taleyi də dəyişəcək"-TURAL İSMAYILOV"Nikol Paşinyan yaxşı bilir ki, erməni xalqına qarşı onun tərəfindən yeridilən siyasət nəticəsində Ermənistan çıxılmaz bir vəziyyətə düşüb. Hazırda Ermənistanın üzərində ciddi öhdəliklər var. Ermənistan konstitusiyasını dəyişmədiyi təqdirdə nəinki Azərbaycanla sülh müqaviləsi, həmçinin Türkiyə ilə də münasibətlərini yaxşılaşdıra bilməyəcək. Çünki Ermənistanın konstitusiyasında Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı ərazi iddiaları, ölkənin vəziyyətinin daha da pis olmasına gətirib çıxarır. Ermənistan bütün inteqrasiya layihələrindən kənarda qalıb. Bu ölkənin qarşısında duran yeganə şans Azərbaycanla sülh müqaviləsi imzalayıb, Türkiyə ilə münasibətləri yaxşılaşdırmaqdır. Lakin konstitusiyalarında Türkiyə və Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları olduğu təqdirdə sülhlə bağlı bu ölkənin atacağı addımlar əsla səmimi görünə bilməz.
Düşünürəm ki, Paşinyan konstitusiyanın dəyişməsi məsələsində gecikib. İlk başdan bu addımı atmalı idi. Ermənistan çox ciddi formada dövlət sənədlərini dəyişməlidir. İstənilən halda Ermənistanda konstitusiya dəyişəcəyi təqdirdə bu ölkənin taleyi də dəyişəcəkdir".