"Rusiya Cənubi Qafqazı itirmək üzrədir"- Elçin Xalidbəyli
"Azərbaycanın AZAL aviaşirkətinə məxsus təyyarəsinin faciəsindən Rusiya ilə Azərbaycan arasında olan münasibətləri pisləşdirmək üçün istifadə etmək cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur" – bu fikirləri Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova həftəlik brifinqdə səsləndirib.
Zaxarova bildirib: "Biz çox yaxşı başa düşürük ki, həm Azərbaycan, həm də Rusiya vətəndaşlarının həyatına son qoyan təyyarə qəzası ilə bağlı faciə çox ağrılı şəkildə yaşanır. Biz başa düşürük ki, bütün bunlar heç nədən baş verməyib. Bəzi insanlar qəza nəticələrindən istifadə edib uğur qazanmaq istəyir." Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova bu fikirləri ilə son dövrlərdə gərgin olan Azərbaycan-Rusiya münasibətlərini yumşaltmağa çalışıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Rusiya Cənubi Qafqazı itirmək üzrədir. Gürcüstanda separatçı qüvvələri dəstəkləyib, müdafiə edir. Buna görə də Gürcüstanla münasibətlərində ciddi problemlər yaşayır. Eyni zamanda, Ermənistan da Rusiyadan qaçaraq qərbə sığınmağa çalışır. Siyasi baxımdan Ermənistan, Rusiyanın nəzarətindən çıxmaq üçün əlindən gələni edir. Cənubi Qafqazda yeganə ölkə Azərbaycandır ki, Rusiyanın təsir dairəsindən demək olar ki, çıxmış vəziyyətdədir. Çünki Azərbaycan, Rusiyanın ən güclü təsir mexanizmi olan Qarabağ problemini həll edərək, öz ərazi bütövlüyünü təmin edib. Ən əsası isə Azərbaycan ərazisindən Rusiya sülhməramlı qüvvələri də çıxarılıb. Rusiyanın Azərbaycana qarşı təsir mexanizmi qalmayıb:
"Rusiya Azərbaycanla bərabər hüquqlu münasibətlər qurmaq məcburiyyətindədir. Lakin Kremildə oturanlar imperialist yanaşma tərzindən uzaqlaşmaq fikrində deyillər. Buna görə də Azərbaycanın sərnişin təyyarəsinin vurulması ilə bağlı qalmaqaldan istifadə edərək, Rusiya öz imperiya gücünü nümayiş etdirmək fikrindədir. Azərbaycanı növbəti dəfə sınağa çəkir. Kremildə belə hesab edirlər ki, Azərbaycana təzyiq göstərmək üçün yeni mexanizmlərin yaradılması vacibdir. Bu baxımdan Azərbaycanla münasibətlərin gərginləşdirilməsi ilə rəsmi Bakını müəyyən mənada çətin vəziyyətə salmağa cəhd göstərirlər. Halbuki, rəsmi Bakı qarşısına qoyduğu hədəflərə çatmaqdan dönməyəcək. Rəsmi Bakı inadkar, qətiyyətli və haqlı mövqeyindən heç zaman çəkilməyəcək. Rusiya bu dəfə də böyük risk alır. Azərbaycanla münasibətlərin gərginləşməsi rəsmi Kremilə Azərbaycan üzərində təzyiq mexanizmi yarada bilməz. Azərbaycanı Rusiya ilə münasibətlərdə daha da böyük müdafiə saxlamaq niyyətinə sala bilər. Kreml unutmamalıdır ki, Azərbaycanın NATO-nun üzvü olan Türkiyə kimi güclü strateji müttəfiqi mövcuddur. Türkiyə artıq Cənubi Qafqazda öz gücünü nümayiş etdirməyə başlayıb. Azərbaycanı dəstəklədiyini də heç zaman gizlətməyib. Bu, Rusiya üçün ciddi problemdir. Bütün bunları nəzərə alanda, hesab etmək olar ki, Kreml vərdiş etdiyi məkirli oyunlara yenidən başlayıb. Azərbaycana qarşı təzyiq mexanizmi yaratmağa cəhd göstərir. Buna nail olacağı təqdirdə, Cənubi Qafqazda öz mövqeyini yenidən bərpa etmək ümidlərini hələ də qoruyur. Halbuki, artıq bütün bunlar keçmişdə qalıb. Gürcüstan və Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan Rusya üçün əlçatmaz bir dövlətdir".