"Regionun lider dövləti olan Azərbaycan beynəlxalq aləmin diqqət mərkəzindədir"-TURAN RZAYEV
"Regionun lider dövləti olan Azərbaycan beynəlxalq aləmin diqqət mərkəzindədir"-TURAN RZAYEVPrezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən düşünülmüş və məqsədyönlü xarici siyasət ölkəmizi regionda lider dövlətə, qlobal miqyasda isə etibarlı tərəfdaşa çevirib.
Hazırda öz inkişafına görə regionun lider dövləti olan Azərbaycan beynəlxalq aləmin diqqət mərkəzindədir. Ölkəmizin qazandığı nailiyyətlər ayrı-ayrı dövlətlər, beynəlxalq qurumlar və reytinq agentlikləri tərəfindən də təqdir edilir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirilən uğurlu siyasət nəticəsində ölkəmiz dinamik inkişaf edir, əhalinin rifah halı gündən-günə daha da yüksəlir. Eləcə də Azərbaycan dünyada özünü etibarlı tərəfdaş kimi təsdiq edib.
Dünyanın müxtəlif qitələrində yerləşən dövlətlərlə, aparıcı beynəlxalq təşkilatlarla ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin dərinləşdirilməsi, respublikamızda həyata keçirilən mütərəqqi islahatlar barədə dünya ictimaiyyətində obyektiv rəyin formalaşdırılması, enerji resurslarının ixracı və diversifikasiyası prosesinin gerçəkləşdirilməsi dövlət başçısı İlham Əliyevin siyasətində diqqəti xüsusi çəkən prioritetlərdir. Məhz bu diplomatik reallıqlar fonunda respublikamızın Avropa üçün geosiyasi və iqtisadi əhəmiyyəti daha da yüksəlib, avrostrukturlara inteqrasiya prosesi sürətlənib. Ötən illər ərzində Azərbaycan Avropa Şurası, ATƏT, Avropa İttifaqı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, NATO Parlament Assambleyası və digər mötəbər beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı maraqlar əsasında faydalı əməkdaşlıq edir. Son illər həyata keçirilən islahatların məntiqi nəticəsi olaraq Azərbaycan iqtisadi sahədə keçid dövrünü uğurla başa vuraraq iqtisadi və sosial-mədəni modernləşmənin keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də ciddi maraqla qarşılanan Azərbaycanın inkişaf modeli əlverişli coğrafi və geosiyasi məkanda yerləşən respublikamızın nüfuzunu daha da gücləndirib. Bu amilin nəticəsidir ki, Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək istəyində olan dövlətlərin və təşkilatların sayı durmadan artır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Turan Rzayev bildirib ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazda hazırda ən çox inkişaf edən ölkədir:
"Regionun lider dövləti olan Azərbaycan beynəlxalq aləmin diqqət mərkəzindədir"-TURAN RZAYEV"Daxildəki sabit iqtisadi və siyasi vəziyyət təhlükəsiz mühit yaradıb. Xüsusilə də 44 günlük müharibə sonrası Azərbaycan öz iqtisadi potensialı hesabına böyük bərpa və böyük qayıdış siyasəti başladıb. Bu siyasətin tərkib hissəsi olaraq ardıcıl işlər görülməkdədir. Görülən işlər təbii olaraq Bakını bölgədə xüsusi yerə çevirib. Ümumilikdə deyə bilərik ki, Azərbaycan əsas diqqətini böyük qayıdışa yönəldib. Azərbaycan hazırda dünyanın xüsusi təşkilatları ilə də əlaqələrini davam etdirməkdədir. COP29-a ev sahibliyi, Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etməsi Azərbaycanın dünyada olan mövqeyinin göstəricisidir. Beynəlxalq təşkilatlarda olan uğurlu çıxışımız, əməkdaşlıq etdiyimiz ölkə sayının artması Azərbaycanın dünyada prestijini artıran addımlardandır".