1. Təmizləyici məhlulun hazırlanması
Böyük bir qabın içərisinə Coca-Cola tökün. Üzərinə soda və yuyucu vasitə əlavə edərək yaxşıca qarışdırın. Coca-Cola-nın tərkibindəki turşular yanmış qalıqları yumşaldır, soda və yuyucu vasitə isə yağları effektiv şəkildə çıxarır. Daha sonra duz əlavə edin – bu, aşındırıcı təsir yaradaraq kirin daha asan təmizlənməsinə kömək edəcək. Qarışığı tamamilə həll olunana qədər qarışdırın.
2. Tava üçün islatma prosesi
Tavanı plastik torbanın içinə yerləşdirin və hazırladığınız qarışığı üzərinə tökün. Mayenin tavanın səthini tamamilə örtdüyünə əmin olun. Qarışığın buxarlanmasının qarşısını almaq üçün torbanı möhkəm bağlayın və bir saat gözləyin. Bu müddət ərzində aktiv maddələr yanmış qalıqları həll edəcək.
3. Təmizləmə və durulama
Vaxt tamam olduqdan sonra tavanı torbadan çıxarın və sərt süngər və ya fırça ilə qalan ləkələri təmizləyin. Qarışığın təsiri nəticəsində yanmış qalıqlar asanlıqla çıxacaq. Son olaraq, tavanı ilıq su ilə yaxşıca yuyun ki, bütün təmizləyici maddələr tamamilə təmizlənsin.
Bu üsul yanmış tavanın təmizlənməsi üçün asan və effektiv həll yoludur. Beləliklə, mətbəx ləvazimatlarınızı yenidən parlaq və istifadəyə hazır vəziyyətə gətirə bilərsiniz!