"İmtahanlar rüşvət almaq üçün keçirilir" - Elşən Qafarov
"İmtahanlar rüşvət almaq üçün keçirilir" - Elşən QafarovAğsuda Samid Mikayılov adına kənd tam orta məktəbinin sabiq direktoru Fəxrəddin Həsənov külli miqdarda rüşvət aldığına görə həbs olunub. Oğlu və kolleqaları isə bu iddianı təkzib edib.
Bəs bu qədər imtahandan sonra niyə yenə adı rüşvətdə hallanan təhsil işçilərini görürük?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan təhsil eksperti Elşən Qafarov bildirib ki, bu, rüşvət məsələsi deyil. Çünki hamı yaxşı bilir ki, məktəb direktoru adi bir texniki işçini belə işə götürə bilmir. Həmin direktor rüşvət almış olsa belə bu işlə məşğul olan yüzlərlə direktor və regional təhsil işçiləri var. Bu gün ölkənin ümumtəhsil məktəblərində müsahibə mərhələsi ilə birlikdə 380-ə yaxın imtahan var. O imtahanlar rüşvət almaq üçün keçirilir:
"Rüşvətə görə məktəb direktoru həbs olunursa, elə birinci növbədə Elm və Təhsil Nazirliyində, regional təhsil idarələri və Bakı şəhər Təhsil İdarəsində həbs olunmalı N qədər insan var. Düşünürəm ki, bu, rüşvət məsələsi deyil. Çünki hamı yaxşı bilir ki, məktəb direktoru adi bir texniki işçini belə işə götürə bilmir. Görünür ki, regional təhsil idarəsinin razılığı ilə kiməsə söz verib işə düzəltmək adı ilə pul alınıb və söz verənlər sözünü tutmayıb. Nəticədə direktor pul alan kimi istintaq orqanlarına cəlb olunub. Hər bir məktəb direktoru bilməlidir ki, öz fəaliyyətində qanunun aliliyini gözləməli, neqativ hallardan uzaq olmalıdır. Əslində imtahanlar rüşvət almaq üçün bir metoddur. Kim deyir ki, imtahan olan yerdə rüşvət olmur?
Bu gün ölkənin ümumtəhsil məktəblərində müsahibə mərhələsi ilə birlikdə 380-ə yaxın imtahan var. O imtahanlar rüşvət almaq üçün keçirilir. Təhsilin idarə edilməsində problemlər var. Təəssüf ki, təhsil idarə etmədə funksional vəzifədə çalışanlar, xüsusən Elm və Təhsil Nazirliyində işləyənlərin təhsil mühiti ilə əlaqəsi olmadığı üçün və təhsilə biznes layihə kimi baxılması, təhsili başdan axıra imtahana çevirməsi acı nəticələrdir. Bu gün təhsildə hara baxsaq imtahanlar, təlimlər, müsabiqələrdir. Təhsilin təşkili və idarə edilməsi, keyfiyyətinin yoxlanılması, təhsildə psixoloji işin təşkili, nizam-intizam qaydaları ilə bağlı heç bir addım atılmır. Bu gün məktəblərdə şagirdlərin bir-birilərini bıçaqlaması, müəllim- şagird davaları adi hal alıb. Düşünürəm ki, həmin direktor rüşvət almış olsa belə bu işlə məşğul olan yüzlərlə direktor və regional təhsil işçiləri var. Elm və Təhsil Nazirliyinin yüksək vəzifəsində çalışanlar və Təhsil İnstitutu bu işlə məşğuldur".