Bu tarixdə Yerə asteroid düşəcək
NASA və Avropa Kosmik Agentliyi (ESA) tərəfindən aparılan son hesablamalara görə, 2024 YR adlı asteroidin 2032-ci ildə Yerə çırpılma ehtimalı yüksəlib.
BAKU.WS xəbər verir ki, NASA-nın Yerə Yaxın Obyektlərin Araşdırılması Mərkəzi (CNEOS) məlumatlarına əsasən, çarpma ehtimalı 2,3% olaraq hesablanıb. Bu göstərici, ESA-nın dekabr ayında elan etdiyi 1,3%-lik ehtimaldan daha yüksəkdir.
Alimlər 2024 YR asteroidinin dəqiq orbitini müəyyənləşdirmək üçün müşahidələri davam etdirirlər. NASA-nın maliyyələşdirdiyi astronomlar, asteroidin təxminən 90 metr diametrində olduğunu və 1908-ci ildə Sibirdə baş verən Tunquska hadisəsinə səbəb olan göy cisminə bənzədiyini bildirirlər.
Tunquska hadisəsi, 2,150 kvadrat kilometrlik meşə sahəsini məhv edən güclü partlayışla nəticələnmişdi.
Mütəxəssislər, 2024 YR asteroidinin risk siyahısında yüksək yer tutmasına baxmayaraq, narahatlığa ehtiyac olmadığını vurğulayırlar.
ESA tərəfindən yayımlanan məlumatlandırıcı videoda, asteroidlərin çırpılma ehtimalının zamanla dəyişə biləcəyi və yeni müşahidələr nəticəsində bu ehtimalın sıfıra enə biləcəyi bildirilir.
NASA-nın Planetar Müdafiə Koordinasiya Ofisindən verilən açıqlamada, "Keçmişdə də risk siyahısında yüksələn, lakin yeni məlumatlarla təhlükəli olmadığı müəyyən edilən asteroidlər olub" ifadəsi yer alıb.
NASA tədqiqatçısı Molli Wasser, "2024 YR-in Yerə çırpılma ehtimalı, qarşıdakı həftələrdə aparılacaq yeni müşahidələrlə sıfıra endirilə bilər" deyib.
Edinburq Universitetindən planetar astronomiya professoru Colin Snodgrass, "Böyük ehtimalla bu asteroid Yerə yaxın məsafədən keçəcək. Ancaq orbitini daha dəqiq müəyyənləşdirmək üçün əlavə müşahidələr aparmalıyıq" deyə bildirib.
Keçmişdə oxşar hadisələr də bu ssenarini dəstəkləyir. 2004-cü ildə kəşf edilən və Eyfel Qülləsindən böyük olan 99942 Apophis asteroidi, əvvəllər Torino şkalasında 4-cü risk səviyyəsində qiymətləndirilsə də, son hesablamalar onun növbəti 100 il ərzində Yer üçün heç bir təhlükə yaratmayacağını göstərib.
NASA-nın 2022-ci ildə həyata keçirdiyi DART missiyası isə bu cür təhdidlərə qarşı tədbir görülə biləcəyini sübut edib. Bir kosmik aparat, futbol meydançası böyüklüyündə olan asteroidə çırpılaraq onun orbitini dəyişdirib.
Professor Snodgrass bildirib ki, "2024 YR kimi asteroidlər üçün DART tipli müdaxilələr təsirli ola bilər. Bu texnologiyaya sahibik və artıq uğurla test etmişik".