"Paşinyan seçkilərə qədər heç bir konstitusiya dəyişikliklərinə getməyəcək" - Politoloq
Ermənistanda 2026-cı ildə keçiriləcək parlament seçkisi növbədənkənar ola bilər. Hakim Vətəndaş Sazişi partiyası bu iddianı istisna etmir. Paşinyan bir müddət əvvəl Ermənistan konstitusiyasının da məhz seçkidən sonra dəyişəcəyini bildirmişdi. Paşinyan tezliklə Ermənistan konstitusiyasını dəyişə və bu, sülh sazişi üçün irəliləyişə səbəb ola bilərmi?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan politoloq Elşən Manafov bildirib ki, Paşinyan seçkilərə qədər heç bir konstitusiya dəyişikliklərinə getməyəcək. Konstitusiyaya dəyişikliklər Ermənistanda Paşinyanın öz hakimiyyətini daha da möhkəmləndirilməsindən sonra mümkün olacaq:
"Paşinyanın Ermənistanın Azərbaycanla delimitasiyanın keçirilməsi nəzərdə tutulan sərhəd rayonlarında Avropa İttifaqının müşahidəçilər missiyasını yerləşdirmək istəyi onun Azərbaycan tərəfindən olacaq haqlı tələblərdən sığortalanmaq istəyindən irəli gəlir.Bu göstərir ki,Paşinyan qeyri-konstruktiv mövqeyindən geri çəkilmək fikrində deyil.Orta dəhlizlə bağlı Ermənistan ilk növbədə Qərbin maraqlarına cavab verən mövqe sərgiləyir. Bu isə Naxçıvanın blokadada qalması,Türkiyə və digər türk dilli respublikalar arasında turançılığın məfkurə dəyərləri ətrafında inteqrasiyanı ehtiva edəcək,məlum proseslər humanitar,etnomədəni müstəvi üzərində aparılacaqsa, bu Rusiya və Çin tərəfindən belə siyasi zəmində
xüsusi qicıq yaratmayacaq.Paşinyan sülh kəsişməsi adı ilə bu layihələrin həyata keçirilməsinə çalışır və bu zaman Rusiyanı bölgədən uzaq durması mövqeyinin tərəfdarıdır.
Paşinyan seçkilərə qədər heç bir konstitusiya dəyişikliklərinə getməyəcək. Belə ki, ana müxalifət onu əsas düşmən-rəsmi Bakının tələbi ilə konstutusiya dəyişiklikliklərinə getməsinə görə ittiham edə bilər.
Konstitusiyaya dəyişikliklər isə,Ermənistanda Paşinyanın öz hakimiyyətini daha da möhkəmləndirilməsindən sonra mümkün olacaq.Paşinyan üçün iki mühim istiqamətdə təhlükə var. Əvvəla, Rusiya ilə bağlı Ermənistan müxalifəti erməni kilsəsi ilə işbirliyində olaraq Paşinyanı vətənə xəyanətdə ittiham edəcəklər.Digər tərəfdən, ABŞ-də Baydenin iqtidardan getməsindən sonra Sorosçuların ABŞ siyasi elitasına təsir imkanları məhdudlaşıb. Bu amili isə Ermənistanın digər qərbyönümlü partiyaları nəzərə alaraq Ermənistanda Tramp və tərəfdarlarını təmin edə biləcək siyasətçilərin xeyrinə addımlar atacaqlar".