Həqiqi dəri ilə süni dəri arasındakı fərqlər nələrdir?
Həqiqi dəri ilə süni dəri arasındakı fərqlər nələrdir?Bəşər tarixində ən qədim və ən qiymətli materiallardan biri olan dəri gündəlik həyatda geniş istifadə sahəsinə malikdir. Ayaqqabıdan çantaya, mebeldən avtomobil üzlüyünə qədər bir çox məhsulda üstünlük verilən dəri, əsl və süni olmaqla iki əsas qrupa ayrılır. Əsl dəri təbii heyvan dərisindən istehsal edildiyi halda, süni dəri sintetik materiallardan əldə edilir.
Hər iki dəri növünün öz üstünlükləri və mənfi cəhətləri var. Bəs, əsl dəri ilə süni dəri arasındakı əsas fərqlər nələrdir?
BiG.AZ xəbər verir ki, həqiqi dəri, heyvan dərisindən (adətən iribuynuzlu, qoyun, keçi) əldə edilir və təbii materialdır. Süni Dəri isə sintetik materiallardan (PVC, PU kimi) istehsal olunur.
Bundan başqa həqiqi dəri təbii məsamələri və nizamsız səth quruluşu ilə daha üzvi görünüşə malikdir.
Süni Dəri: Daha hamar və nizamlı bir səthə malikdir, lakin təbii dərinin incə detallarını tam olaraq təqlid edə bilməz.
Həqiqi dəri davamlılıq, rahatlıq və lüks üstünlüyünə malikdir, lakin daha bahalıdır və baxım tələb edir. Süni dəri qənaətcil və suya davamlı olsa da, uzun müddətdə çatlama və aşınma kimi mənfi cəhətləri var. Seçim edərkən istifadə məqsədi və büdcə nəzərə alınmalıdır.