Ekoloji hüquq pozmalara yol verən şəxslər necə cəzalandırılmalıdır?
Ekoloji hüquq pozmalara tez-tez rast gəlirik. Belə hallar daha çox tikinti aparılan ərazilərdə baş verir. Yasamal rayonu ərazisində də, bu cür fakt aşkarlanıb. İddealara görə obyektlərin tikintisi zamanı ağacların bəziləri qəsdən qurudulur, bəziləri isə kəsilir.
Bəs ağacları kəsərək ekoloji hüquq pozmalara yol verən şəxslər qanunla necə cəzalandırılır?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən vəkil Rəşad Əliyev bildirib ki, meşə fonduna daxil olmayan ağac və ya kol əkililərinin qanunsuz kəsilməsinə (götürülməsinə) və ya məhv edilməsinə görə inzibati məsuliyyət nəzərdə tutulub:
"Bu əmələ görə İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 253.2-cim maddəsinə əsasən fiziki şəxslər iki min manat miqdarında, vəzifəli şəxslər dörd min manat miqdarında, hüquqi şəxslər iyirmi beş min manat miqdarında cərimə edilir. Bu əməl şəhərlərdə və digər yaşayış məntəqələrində yerləşən yaşıllıq sahələrində tikinti və abadlaşdırma işləri aparılarkən törədildikdə, hər bir ağacın və ya kol əkililərinin məhv edilməsinə, habelə qanunsuz kəsilməsinə (götürülməsinə) görə isə fiziki şəxslər iki min iki yüz manat miqdarında, vəzifəli şəxslər beş min manat miqdarında, hüquqi şəxslər otuz beş min manat miqdarında cərimə edilir.
Qeyd edək ki, bu cür əməllər Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələrinə əsasən cinayət məsuliyyətinə səbəb olmadıqda tətbiq edilir.
Meşələrdə və ya xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində ağacların, kolların və ya digər yaşıllıqların, eləcə də meşə fonduna daxil olmayan ağacların, kolların və ya digər yaşıllıqların qanunsuz kəsilməsi (götürülməsi) xeyli miqdarda ziyan vurduqda isə Cinayət Məcəlləsinin 259-cu maddəsi cinayət məsuliyyətinə səbəb olur.
Bundan başqa odla və ya digər yüksək təhlükə mənbələri ilə ehtiyatsız davranma üzündən meşələri, meşə fonduna daxil olmayan ağac və ya kol əkililərini və digər yaşıllıqları məhv etmə və ya zədələmə də CM-nin 260-cı maddəsinə əsasən cinayət məsuliyyəti yaradır".