İşdən çıxan, iflas olan, kreditini ödəməyən şəxslər banklara müraciət edib möhlət ala bilərmi?-AÇIQLAMA
Ölkəmizdən vətəndaşlar kredit üçün tez-tez banklara müraciət edir. Onlara verilən ən geniş kredit növü istehlak kreditləridir. Bunun başlıca səbəbi banklar istehlak kreditləri verərkən vətəndaşdan təminat tələb etmir. Bir çox banklar keyfiyyətə deyil, kəmiyyətə üstünlük verirlər. Vətəndaşlar adətən öz ehtiyaclarını təmin etmək məqsədi ilə banklardan ödəmə qabiliyyətindən daha çox kredit məbləği istəyir. Belə olan halda vətəndaşlar ödəmə qabiliyyətindən artıq borc yükünün altına girir və nəticədə ödəməmə problemi yaranır. Ümumiyyətlə problemli kreditlərin mütləq əksəriyyəti təminatsız verilən kreditlərdə özünü büruzə verir. Təminatlı kredit növlərinin təminatı olduğundan onun yığılmasında problemlər nəzərəçarpacaq dərəcədə çox deyil. Kredit verən bank və ya bank olmayan kredit təşkilatları istənilən halda, daşınmaz əmlakı hərraca çıxarıb, kreditin ödənilməsinə nail olurlar.
Bəs işdən çıxan, iflas olan, kreditini ödəməyən şəxslər banklara müraciət edib möhlət ala bilermi? Banklar vətəndaşa bu cür şərait yaradırmı?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama iqtisadçı ekspert Asif İbrahimov bildirib ki, Müflisləşmə ilə bağlı Azərbaycan Respublikasında qanun mövcuddur. Lakin qanunun bir çox mexanizmi işləmir:
"Ağır və çətin bir proses olduğu üçün işdən çıxan və müflisləşən şəxslər müraciət etdiyi halda fiziki və hüquqi şəxslər qanundan yararlana bilmir.
Müəyyən praktikada hüquqi şəxslər qanundan yararlana bilib. Bu günə qədər fiziki şəxslərin işdən azad edildiyi zamanda qanundan yararlandığı hala rastlanmayıb.
Əgər şəxs yüksək məbləğdə kredit görürərsə onunla zaminlik müqaviləsi bağlanır. Fiziki və hüquqi şəxs hər hansı bir halda krediti ödəyə bilmədikdə məhkəmə qaydası ilə pul zamin duran şəxsdən alınır. Bu məsələ ilə bağlı müəyyən qanunvericilik həyata keçirilməlidir".