Misirdə ən məşhur turist FIRILDAQÇILIĞI
Təəssüf ki, Misirdə hələ də turistlərdən qazanc əldə edən fırıldaqçılar var. O cümlədən Rusiya, Belarus və digər MDB ölkələrində də bu cür hallara rast gəlinir.
Lent.az Misirdə ən məşhur turist fırıldaqçılığı ilə bağlı bəzi faktları sizlərə təqdim edir:
Eyni zamanda əcnəbiləri soymağa çalışanlar təkcə küçə satıcıları, o cümlədən suvenir satanlar deyil, taksi sürücüləri, hətta bələdçilər də olur. Hiyləgər vətəndaşlar istirahət edənlərdən mümkün qədər çox pul çıxarmaq üçün müxtəlif hiylələrə əl atırlar.
Taksi
Ən çox yayılmış saxtakarlıq sxemləri arasında taksi sürücüləri yer tutur. Tez-tez Misirdə "üçlü sayğac" yandırırlar, yəni bir adam üç dəfə artıq pul ödəyir. Buna görə təcrübəli turistlər Uber və ya Careem proqramlarından istifadə etməyi tövsiyə edirlər.
Restoranlar
Həddindən artıq qiymət problemi yaşayırlar. Bir çox yerli restoranlar üçün bu qeyri-adi deyil. İstirahətçilər qiymətlərin hansı valyutada göstərildiyini yoxlamağı və qəbzi diqqətlə öyrənməyi unutmamalıdırlar.
Otellər
Çox vaxt otellər əlavə ödəniş müqabilində daha yaxşı bir otağı (məsələn, dənizə, dağlara və ya digər gözəl mənzərəyə baxan) "bağlamağa" çalışırlar. Belə hallarda turistlərə bu cür təkliflərdən imtina etmələri və bron edilmiş otağı tələb etmələri tövsiyə olunur. "Pulsuz hədiyyələr" sxemi, fotoşəkillər və ya digər xidmətlər də geniş yayılmışdır.
Ekskursiyalar
Otel bələdçiləri bahalı ekskursiyalar təklif edirlər. Çox vaxt otelin yaxınlığında yerləşən turizm agentlikləri var, burada eyni ekskursiya sizə bir neçə dəfə ucuz başa gələcək və keyfiyyəti heçdə oteldən aşağı olmayacaqdır.
"Məcburi dayanacaqlar"
Çox vaxt ekskursiyalarda və hətta oteldən hava limanına gedərkən, evə yola düşən gün avtobuslar bahalı mağazalarda "məcburi dayanacaqlar" edir. Burada şişirdilmiş qiymətlərlə mal almağa təslim olmamalısınız, yeri gəlmişkən, əvvəlcədən tanış olmaq daha yaxşıdır.