Ermənilər şərti sərhədlərin bütün istiqamətlərində atəş nöqtələri yaradıb
Ermənilər Kəlbəcər, Basarkeçər və Göyçə istiqamətində yeni atəş nöqtələri yaradıb. Ağır silahlar və digər məqsədlər üçün qazılmış nöqtələr şərti sərhəddin bir neçə kilometrliyində yerləşir. Yerləşdirilən texnikalardan bəziləri maskalanıb. Ərazidə hava hücumundan müdafiə sisteminin olması da güman edilir. Bu cür atəş nöqtələri şərti sərhəddin bütün istiqamətində qazılıb.
Bütün bunlar sual doğurur: Ermənistan müharibəyəmi hazırlaşır? Deyəsən, azğın düşmənə verilən dərs yetərli olmayıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən siyasi şərhçi Polad Mehdiyev bildirib ki, Ermənistan tərəfindən atılan addımlar iki ölkə arasındakı sülhə xidmət etmir:
"Şərti sərhəd boyu xəndəklərin qazılması və digər hərbi tədbirlərin görülməsi, faktiki NATO funksiyasını daşıyan müşahidə missiyasının sərhəd boyunca yerləşdirilməsi və Azərbaycana qarşı binokl diplomatiyasının həyata keçirilməsi, o cümlədən Ermənistanın Hindistan, Fransa və digər ölkələrdən aldıqları öldürücü və vurucu silahlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında perspektivdə olan sülh sazişinə mane olan tədbirlərdir. Bu hərəkətlər sülhə xidmət etmir. Sülh istəyən bir dövlət nə üçün bu addımları atır?
Öldürücü, vurucu silahlar alıb, şərti sərhəd boyunca müharibə xarakterli tədbirlər görürsənsə, burada əsas məqsəd sülh deyil, sülhlə paralel münaqişəyə hazırlıq deməkdir. Təbii ki, burada Ermənistan tərəfindən atılan addımlar yalnız Azərbaycan tərəfindən müşahidə edilmir.
44 günlük Vətən müharibəsində, ondan sonra Anti-terror tədbirləri zamanı Azərbaycan iradəsini və ordusunun gücünü region ölkələrinə və Ermənistana göstərdi. Ölkəmiz hazırda sülh istəyir. Sülh nəticəsində sərhədlərin açılmasını, regionun sabitliyini arzulayır.
Ermənistanın işğalçı dövlət kimi 3 il Azərbaycan torpaqlarını əsarətdə saxlamasına beynəlxalq hüquqi qiymət verilmədi. Rəsmi İrəvan bunun məsuliyyətini daşımamaq üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əməl etmədi. Azərbaycan öz torpaqlarını güc tətbiq edərək əldə etdi.
Ermənistanın işğalçı siyasətinin bir məsuliyyəti olmalıdır. Buna görə də, Ermənistanı reparasiya qaydasında məsuliyyətə cəlb etmək lazımdır. Necə ki, faşist Almaniyası müharibədən sonra məsuliyyətə cəlb edildi. Təəssüflər olsun ki, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən məsuliyyətə cəlb edilmir, əksinə sülh sazişi məsələsində Azərbaycanı özü ilə eyni statusa qaldırmaq istəyir".