"Zəngəzur dəhlizinin açılmaması Ermənistan üçün iqtisadi fəlakətdir"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
"Zəngəzur dəhlizinin açılmaması Ermənistan üçün iqtisadi fəlakətdir"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMAHazırda Ermənistan cəmiyyətində keçmiş və gələcəklə bağlı kəskin ziddiyyətlər mövcuddur. Bu ziddiyyətlər daha çox Ermənistanın gələcək inkişaf perspektivlərinin müəyyən olunması, ənənəvi siyasi və ideoloji düşüncə tərzi ilə bağlıdır. Əsasən erməni kilsəsinin liderlik etdiyi radikal, revanshist, siyasi-ideoloji düşüncə tərzi Ermənistanı qonşu ölkələrlə normal münasibətdən uzaq tutur.Qonşu ölkələrlə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinə əngəl törədir, müqavimət dalğası yaradır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Paşinyan hakimiyyəti tam dəqiqliklə bilir ki, Ermənistan indiki situasiyada tab gətirə bilməz. O, qonşu ölkələrlə münasibətlərini normallaşdırmadan, iqtisadi, ticari və sosial münasibətlər qurmadan inkişaf perspektivləri barədə düşünə bilməz:
"Zəngəzur dəhlizinin açılmaması Ermənistan üçün iqtisadi fəlakətdir"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA"Ona görə də, Paşinyan hakimiyyəti hazırda Zəngəzur dəhlizinin açılmasını Ermənistan üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını anlayıb. Burada önəmli olan məqam Ermənistanı blokadadan çıxarmaq üçün nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin açılmasıdır. Ancaq rəsmi Bakının əsas şərti ondan ibarətdir ki, Cənubi Qafqazda Ermənistanın iştirak edəcəyi və faydalanacağı nəqliyyat-kommunikasiya xətləri açılarsa, bu yalnız Zəngəzur dəhlizinin açılmasından sonra olacaq. Zəngəzur dəhlizi açılmadan Azərbaycan Ermənistanla hər hansı nəqliyyat-kommunikasiya xətti açmayacaq. Ermənistanın blokadadan çıxması birbaşa Zəngəzur dəhlizinin açılmasına bağlıdır.
Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin açılmasına şərait yaratmayıbsa, o, blokadada qalmağa davam edəcək. Ermənistan qapalı mühitdə qalmaqla yalnız Avrasiya və Rusiya ilə iqtisadi əlaqələri sayəsində ayaqda durmağa davam edəcəkdir. Rusiya ilə də münasibətləri hazırda korlandığına görə bu məsələdə də müəyyən problemlər mövcuddur.
Ermənistan iqtisadiyyatının köçüş mərhələsi yaxınlaşıb. Bu ölkə üçün Zəngəzur dəhlizi həyati əhəmiyyət daşıyır.
Zəngəzur dəhlizinin açılmasında erməni kilsəsi əsassız və absurd fikir irəli sürür. Kilsənin belə düşünməsinin səbəbi odur ki, erməni kilsəsi Zəngəzur dəhlizi açıldığı təqdirdə Ermənistanın Türkiyə və Azərbaycandan asılı vəziyyətə qalacağını düşünür. Burada əsas məqsəd bu prosesin qarşısını almaqdır. Əsl reallıqda isə Zəngəzur dəhlizinin açılması hər iki tərəf üçün sərfəlidir. Ermənistan və Azərbaycan üçün Zəngəzur dəhlizi əlavə iqtisadi maliyyə qaynağıdır. Erməni kilsəsinin yürütdüyü siyasət Ermənistanı keçmişdə saxlayaraq, gələcəyini bloklayır. Paşinyan hakimiyyəti anlayır ki, Zəngəzur dəhlizinin açılmaması Ermənistan üçün fəlakətdir".