Orxan Əsgərovun ailəsi edam tələbini rəsmiləşdirib: "Ərizə yazıb hökmün icrasını istəmişik"
"Oğlum Orxan Əsgərovun qatilinin edam olunması ilə bağlı mövqe və tələbimizdə heç bir dəyişiklik yoxdur. Artıq Azərbaycanın Baş Prokurorluğuna etibarnamə vermişik. Sənəddə qeyd etmişik ki, qatilin edam hökmü qisas qismində icra olunsun".
BiG.AZ xəbər verir ki, bunu Teleqraf.com-a açıqlamasında Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə terror hücum zamanı həlak olan Orxan Əsgərovun atası Rizvan Əsgərov deyib.
Onun sözlərinə görə, sənədləri ötən ayın sonunda rəsmi qaydada Baş Prokurorluğa göndəriblər:
"Mən, həyat yoldaşım, digər oğlum, Orxanın həyat yoldaşı və qızı ərizə yazmışıq. Orxanın oğlu azyaşlıdır, onun hüquqlarını mən təmsil edirəm və onun da adından ərizə yazmışam. Notariat qaydada təsdiqlətdiyimiz ərizələrdə terrorçunun qisas qismində edam olunmasını tələb etmişik. Həmçinin Azərbaycanın Təbrizdəki Baş Konsulluğuna hər bir ailə üzvümüz ayrı-ayrılıqda etibarnamə yazmışıq ki, bütün hüquqi proseslərdə bizi təmsil etsinlər. Ola bilər ki, İran tərəfi hökmün icrası zamanı bizi çağırmasın. Etibarnamə, notariat sənədləri tərcümə edilərək İran hökumətinə təqdim olunacaq. Həmçinin etibarnamələrimiz Baş Konsulluğa çatdırılacaq. Ailə üzvlərimizin yazdığı ərizədə bir daha qeyd olunub ki, hücumu törədən terrorçu qisas qismində edam olunsun".
Xatırladaq ki, 2023-cü il yanvarın 27-də Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə terror hücumu olub. Terroru törədən İran vətəndaşı Yasin Hüseynzadə "Kalaşnikov" markalı avtomat silahla mühafizə postunu yararaq mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərovu qətlə yetirib. Səfirliyin mühafizə xidmətinin əməkdaşları Vasif Tağıyev və Mahir İmanov hücumun qarşısını alarkən yaralanıblar.
Orxan Əsgərov İkinci Şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. 2023-cü il fevralın 3-də Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə Əsgərov Orxan Rizvan oğlu (ölümündən sonra) "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Tağıyev Vasif Natiq oğlu 1-ci dərəcəli "Rəşadət" ordeni ilə, İmanov Mahir Kamil oğlu "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib.
İranın Ali Məhkəməsi qatil Y.Hüseynzadə barəsində çıxarılan edam hökmünü təsdiqləyib. Orxan Əsgərovun ailəsi onu əfv etmədiyinə görə hökm icra olunacaq.