"Rəsmi İrəvan delimitasiya prosesində komissiyalar arası işi ləngidir" - politoloq
"Rəsmi İrəvan delimitasiya prosesində komissiyalar arası işi ləngidir" - politoloqErmənistan baş naziri Nikol Paşinyan mətbuat konfransında bildirib ki,Ermənistan və Azərbaycan arasında sərhədlərin delimitasiyası prosesi 2024-cü ildə əslində çox konkret xarakter alıb.Sənəd dərc olunub. Hər iki ölkə bu sənədi təsdiqləyib ki, bu da fundamental əhəmiyyət kəsb edir. Artıq razılıq var ki, qarşıdakı dövrdə komissiyalar və tərəflər Gürcüstan sərhədindən İran sərhədinə qədər Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin demarkasiyası ilə bağlı işlərə diqqət yetirəcəklər.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan politoloq Elşən Manafov bildirib ki, rəsmi İrəvan delimitasiya proseslərində sərhəd boyu infrasrtuktur şəbəkəsinin qarşı tərəfə keçə biləcəyi ilə bağlı amilləri qabardaraq komissiyalar arası işi ləngidir:
"Ermənistanla sərhədlərin demelitasiyası erməni tərəfinin qeyri-konstruktivliyi ucbatından ləng gedir. Baxmayaraq ki,proseslər Paşinyanın dediyi kimi konkret xarakter kəsb edib.Rəsmi İrəvan delimitasiya proseslərində sərhəd boyu infrasrtuktur şəbəkəsinin qarşı tərəfə keçə biləcəyi ilə bağlı amilləri qabardaraq komissiyalar arası işi ləngidir, digər tərəfdən Sülh kəsişməsi layihəsini irəli sürərək Azərbaycana Ermənistan-Gürcüstan sərhədlərindən Naxçıvanla əlaqə yollarını təklif edir ki, burada da əsas məqsəd Zəngəzur dəhlizi ətrafında qeyri-müəyyənliyi uzatmaq,burada nəqliyyat kommunikasiya yollarının açılması ilə bağlı 2020-ci ilin Moskva razılaşması ilə üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməkdən birtərəfli şəkildə yayınmaqdır.Məlum marşrut relyef və məsafə parametrlərinə görə də Azərbaycanın maraqlarına cavab vermir".