"Gübrələrin keyfiyyətsiz olması məhsuldarlığı aşağı salır"-Vahid Məhərrəmov
"Gübrələrin keyfiyyətsiz olması məhsuldarlığı aşağı salır"-Vahid MəhərrəmovAzərbaycana çoxlu gübrə idxal olunur, lakin bu gübrələrin səmərəsi və keyfiyyəti çox aşağıdır. Keyfiyyətsiz gübrə bitkini kifayət qədər qida maddələri ilə təmin etmir. Azərbaycanda gübrə istehsalının artırılması üçün şərait mövcuddur, çünki üzvi qalıqların və məişət tullantılarının həcmi milyon tonlardadır. Yerli istehsal hesabına yüksək keyfiyyətə malik həm gübrə, həm də kimyəvi vasitələr istehsal olunması mümkündür.
Bitkilərin inkişafı üçün gübrələrdən istifadə olunur. Ümumiyyətlə, üç cür gübrə mövcuddur: mineral, üzvi və bakterial gübrələr. Onların tərkibindəki qida maddələri göstərildiyi qədər deyilsə, deməli, onların əvəzinə başqa nəsə var. Bu isə bitkinin məhsuldarlığını aşağı salır.
BiG.AZ saytına mövzu ilə bağlı açıqlama verən kənd təsərrüfatı üzrə ekspert Vahid Məhərrəmov qeyd edib ki, bitkilərin inkişafı üçün gübrələrdən istifadə olunur. Üç cür gübrə var: mineral, üzvi və bakterial gübrələr. Onların tərkibindəki qida maddələri göstərildiyi qədər deyilsə, deməli, onların əvəzinə başqa nəsə var. Bu zaman bitkinin məhsuldarlığı aşağı düşür:
"Gübrələrin keyfiyyətsiz olması məhsuldarlığı aşağı salır"-Vahid Məhərrəmov"Hazırda kənd təsərrüfatı sahələrində gübrələrin təsiredici qüvvəsi aşağıdır. Lazım olan elementlərin heç biri hazırki gübrələrdə yoxdur. Bir neçə il əvvəl torpağa verilən gübrələri araşdırmaq üçün xarici ölkəyə göndərdiyimizdə bizə mənfi cavab verildi. O zaman sübut edildi ki, torpağa lazım olan elementlərin heç biri hazırkı gübrələrin tərkibində yoxdur.
Təəssüflər olsun ki, bu sahədə də əziyyət çəkmədən daha çox pul qazanmaq fikrində olan aliqarxlar mövcuddur. Onlar da çox pul qazansınlar deyə ucuz gübrə sifarişi verib, baha qiymətə fermerlərimizə satırlar. Təsəvvür edin ki, xarici ölkələrdən gübrə alınır, yol xərci çəkilir. Lakin ən keyfiyyətsiz məhsul gətirildiyindən bizim kəndlilər istədikləri qədər məhsul əldə edə bilmirlər.
Gübrələrin mənfi cəhəti torpaqlarımızda delaqadasiya prosesinin sürətlənməsinə yol açır. Bitkiyə faydası olmadan, torpağa ziyan vurur. Fermerlər arasında rəqabət mühitinin yaradılması bu problemdən əsas çıxış yoludur. Sahibkarlar mütləq onlara lazım olan gübrəni özləri xüsusi olaraq sifariş etməlidirlər."