"Ermənistandakı iqtidar anti-Rusiya mövqeyini ən yüksək səviyyəyə çatdırıb"-Tural İsmayılov
Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyan Baltikyanı ölkələrin parlamentariləri ilə İrəvanda qapalı görüşdə Rusiyanı sərt tənqid edib. Bu, hətta Baltikyanı ölkələrin nümayəndələri arasında çaşqınlıq yaradıb.
Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyan görüşdə bildirib ki, Rusiyanı əzmək, məğlub etmək və məhv etmək lazımdır, bu, həm Ermənistan, həm də Baltikyanı dövlətlərin xeyrinə olacaq. Spiker onu da əlavə edib ki, Rusiyanın dağılması Ermənistan və Baltikyanı ölkələr üçün yaxşı perspektivlər aça bilər.
Ermənistan parlamentinin sədrinin sözləri xarici siyasət dairələrində ziddiyyətli reaksiyalara səbəb olub, hətta Baltikyanı ölkələrin nümayəndələri belə öz çaşqınlıqlarını bildiriblər ki, Simonyan onlardan da çox anti-Rusiya mövqeyinə malikdir.
Ermənistanın rəsmi dairələri çıxışları zamanı tez-tez Rusiyanın yox olmasını, parçalanıb bölünməsini istədiklərini çəkinmədən dilə gətirirlər. Təəssüf ki, rəsmi Kreml bu məsələlərə hədsiz biganə yanaşır. Belə nəticəyə gəlmək olar ki, iqtisadi və siyasi baxımdan Rusiyadan asılı olan bir ölkənin siyasi dairələrinin səsləndirdiyi ifadələr mənasız və yersiz hesab edilir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ saytına açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, Ermənistandakı iqtidar anti-Rusiya mövqeyini ən yüksək səviyyəyə çatdırıb. Bütün bunlar bir daha onu göstərir ki, Ermənistanda Rusiyaya nifrət üzərində formalaşmış bir dövlət siyasəti davam etdirilir:
"Bizim üçün təəssüf edici məqam ondan ibarətdir ki, Ermənistanda dövlət tərəfindən Rusiyaya qarşı təbliğat aparılsa da, bu gün rəsmi Kreml, İrəvana qarşı adekvat reaksiyalar göstərmir. Bu, əslində ciddi problemdir.
Digər tərəfdən, erməni cəmiyyətində Rusiyaya qarşı antipatiya qaldırılsa da, Ermənistan iqtisadi və digər sahələrdə hələ də çox ciddi şəkildə rəsmi Kremldən asılıdır.
Statistik rəqəmlər də onu göstərir ki, son dövrlərdə Ermənistanın Rusiyadan asılılığı ən yüksək səviyyəyə çatıb. İqtisadi baxımdan Ermənistan hələ də Rusiyadan əzici şəkildə asılı olan bir ölkə qismində çıxış edir.
Bu gün Ermənistan hökumətində nə qədər anti-Rusiya təbliğatı hökm sürsə də, rəsmi İrəvan Kremilə nə qədər nifrət etsə də, reallıqda Rusiyanın hərbi bazası Ermənistanda mövcuddur. Rusiya Ermənistanda iqtisadi təsir imkanlarını yüksək səviyyədə saxlaya bilib."