"Fransa Azərbaycan və Ermənistan münasibətlərinə birbaşa pozuculuq fəaliyyəti ilə təsir edir"-POLAD MEHDİYEV
Rəsmi Paris Azərbaycanı yenidən Yeni Kaledoniyanın və Fransanın digər dənizaşırı ərazilərinin daxili işinə qarışmaqda və "sabitliyi pozma" əməliyyatlarında günahlandırıb.
Hər bir dövlət yürütdüyü siyasətlə tarixdə iz qoyur, müəyyən mərhələlərdən keçməklə özünü təsdiq edir, nüfuz qazanır və yaxud əksinə. Təbii ki, öz azadlığı, müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan bütün xalqların tarixində müharibələr, münaqişələr baş verib.
Lakin tarixi yalnız qaranlıq səhifələrdən ibarət, qırğınlar, qətliamlar törətmək, müxtəlif xalqlara məxsus torpaqları zəbt edib yerli əhalini əsarətdə saxlamaqla öz ərazilərini genişləndirən və bununla da "güc sahibi" iddiasında olan ölkələr də var. Özünə soyqırımları ilə dolu bir tarix yazan Fransa buna ən bariz nümunədir. 1,5 milyona yaxın əlcəzairlini qətlə yetirib, öz azadlığı uğrunda döyüşən insanların kəllə sümüklərini hələ də muzeydə eksponat kimi sərgiləyən, "insan hüquqlarının müdafiəçisi" olan bu ölkənin tarixi insanlıq adına sığmayan, utancverici və dəhşətli cinayətlərlə doludur. Milyonlarla insanı öz müstəmləkə siyasətinə məruz qoyan, öldürən, işgəncələr verən, alçaldan, qul ticarəti ilə məşğul olan Fransanın bu "zənginliyi" bütün dünyaya məlumdur.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən siyasi şərhçi Polad Mehdiyev bildirib ki, Fransanın Azərbaycanı daxili işlərinə qarışmaqda və onların təbirincə desək, Fransanın ərazi məsələlərinə müdaxilə etməkdə günahlandırması reallığı əks etdirmir:
"Azərbaycan heç bir dövlətin daxili işlərinə qarışan siyasət həyata keçirmir və həmçinin də Fransanın daxili işlərinə qarışmır. Əksinə, Fransa Azərbaycan və Ermənistan münasibətlərinə birbaşa pozuculuq fəaliyyəti ilə təsir edir.
Digər tərəfdən isə Fransanın təəssüflər olsun ki, XXI əsrdə kolonial siyasəti davam etdirməsi diqqətə layiqdir. Fransanın Avropada oturub, Afrikada yerləşən Yeni Kaledoniyada müstəmləkəçilik siyasəti aparması təməl insan hüquq və azadlıqlarına ziddir. Bu, beynəlxalq hüququn prinsiplərinin pozulması deməkdir.
Beynəlxalq hüququn prinsipləri arasında xalqların öz müqəddaratını təyin etmək hüququ xüsusi yer tutur. Özünü demokratik, hüquqi dövlət hesab edən Fransa, bu gün beynəlxalq hüququn prinsiplərini pozaraq xalqların öz müqəddaratını həll etmək hüququnu qəbul etmək istəmir və hələ də müstəmləkəçilik siyasətini həyata keçirməyə çalışır.
Digər tərəfdən, Azərbaycan "Qoşulmama" Hərəkatına sədrlik edən bir ölkə kimi müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən dövlətlərin müstəqilliklə bağlı atdığı addımları narahatlıqla izləyir və onların problemlərini həyəcanla dinləyir. Bu məsələdə Azərbaycan beynəlxalq hüquqa hörmət edir, xalqların hüquq və azadlıqlarına diqqət göstərirsə, hansısa ölkənin daxili işlərinə qarışmış ola bilməz.
BMT-nin aparıcı üzvü olan bir ölkənin daxili işlərinə Azərbaycanın qarışmaq kimi imkanı varsa, ölkəmiz bu qədər güclü və qüdrətli hesab edirsə, bizim deyəcək sözümüz yoxdur".