"Dələduzluqla adına kredit götürülmüş vətəndaş o borcu ödəməyə məcburdur" - Hüquqşünas
"Dələduzluqla adına kredit götürülmüş vətəndaş o borcu ödəməyə məcburdur" - HüquqşünasBalakən şəhər sakini Ülkər Qurbanovanın mobil operator adı ilə gələn zəngə cavab verməsi ona sözün əsl mənasında baha başa gəlib.Dekabrın 9-da gənc xanıma zəng gəlib. Özünü mobil operator nümayəndəsi kimi təqdim edən şəxs ona 5G xidmətinə qoşulmaq üçün üztanıma tətbiqini aktiv etməsini deyib. Bundan sonra onun telefona girişi məhdudlaşıb.Baş verənlərdən şübhələnən Ülkər Qurbanova dərhal banka zəng edərək kartları ilə bağlı narahatlığını bildirib. Ona hər şeyin qaydasında olduğu deyilib:
"Telefonum hələ də düzəlmədiyi üçün banka getdim. Orada məlumat aldım ki, kredit artıq adıma oturub. 18 828 manat məbləğində kreditdir və aylıq ödəniş 529 manat 30 qəpikdir".
Zərərçəkən xanım Balakən Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında işləyir və cəmi 500 manat məvacib alır. Maraqlıdır ki, adına götürülən kreditə görə aylıq məvacibindən də artıq ödəniş tələb olunur.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan hüquqşünas Ruslan Mustafayev bildirib ki, bu kimi hallarda bank məsuliyyət daşımır. Vətəndaş o borcu ödəmək məcburiyyətində qalacaq:
"Son vaxtlar belə hallarla çox rastlaşırıq. Bankın kredit şöbəsi araşdırma apardıqdan sonra kredit təklif edir. Onun gəlirləri, xərcləri nəzərə alınır. Belə hallarda görürük ki, kreditlər xərclərə uyğun verilməyib. Bankın məsuliyyəti yoxdur. Amma bank əməkdaşı təbii olaraq bank qarşısında məsuliyyət daşıyır. Rəhbərlik həmin əməkdaşdan hansı əsasla gəlirləri az olan şəxsə yüksək kredit ayırmasını sorğu-sual edə və cəzalandıra bilər.Təəssüf ki, vətəndaş o borcu ödəmək məcburiyyətində qalacaq. Bu hallar müxtəlif olur. Şəxs krediti götürüb başqa şəxsə verə bilər.Amma o ödəməyə bilər. Həmin şəxs kredit borcunu ödəyib bitirəndən sonra iddia qaldıra bilər ki, kredit onun adına rəsmiləşdirilsə də, digər şəxsə verilib. İkinci hal kibercinayətkarlıqdır. Bu, birbaşa cinayət işidor. Həmin şəxslərə cinayət işi başlamalıdır".