"Qərb dövlətləri dünyada müstəqil ölkə görmək istəmirlər"-Elçin Xalidbəyli
"Qərb dövlətləri dünyada müstəqil ölkə görmək istəmirlər"-Elçin XalidbəyliABŞ və digər Qərb ölkələri, xüsusən Fransa və Almaniya Azərbaycanın son illərdə güclənən mövqeyini və ortaya qoyduğu siyasi əzmi həzm edə bilmir. Odur ki, onlar hər vəchlə rəsmi Bakıya təzyiqlər etməyə çalışırlar. Özü də onlar bu məkrli siyasətlərində guya Azərbaycanın yürütdüyü siyasət nəticəsində "hüquqları pozulmuş" Ermənistandan alət kimi istifadə edirlər. Üstəlik, Azərbaycana öz aləmlərində demokratiya dərsi keçməyə çalışırlar.
Qaradərili vətəndaşlarını küçədə sorğu-sualsız güllələyən bir ölkənin, yəni ABŞ-ın Azərbaycana insan hüquqlarından dərs keçməyə mənəvi haqqı varmı? Əsla, yox. Məgər bu ölkə öz "dərsləri" ilə Yaxın Şərqdə bir neçə ölkəyə acılar yaşatmadımı? Prezident seçkilərində Co Baydenin hansı oyunlarla Trampı üstələdiyinin şahidi olmadıqmı? Hələ də ictimai rəy sorğusunda Amerika sakinləri Co Baydenin yox, Trampın seçilməli olduğunu bildirmirlərmi? Birləşmiş Ştatlar ATƏT MQ-nun həmsədri kimi, münaqişənin vaxtında həll edilməsi yolunda gerçək addımlar atmaq imkanlarına sahib olsa da, bunu reallaşdırmadı. Əksinə, Qarabağdakı separatçıları dəstəkləmədimi? İraqda "kimyəvi silah istehsal edildiyini" bəhanə gətirib, bu ölkəyə genişmiqyaslı hərbi müdaxilə etmədimi? Bu gün dünyada mövcud olan elə bir gərginlik nöqtəsi yoxdur ki, orada ABŞ-nin əli olmasın.
Qərb öz dağıdıcı siyəsətini bu dəfə şərqi Avropaya qarşı yürütməyə başlayıb. Şərqi Avropa ölkələri qərbin qağıdıcı yemindən öz payını almaq üzrədir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, qərb ölkələrinin yürütdüyü siyasətin əsası imperialist mövqeydən çıxış etməkdir. Əsas planları dünyanın digər ölkələrini təlimatları ilə idarə etməkdir:
"Qərb dövlətləri dünyada müstəqil ölkə görmək istəmirlər"-Elçin Xalidbəyli"Qərbin maraqlarına əhəmiyyət vermədən müstəqil xarici siyasət yürüdən dövlətlərlə qarşılaşdıqları zaman, hücuma keçirlər. Qərb dövlətləri dünyada müstəqil ölkə görmək istəmirlər. Hazırda həm Gürcüstan, həm də Azərbaycana qarşı qərəzli mövqelərinin motivində yatan əsas səbəb budur. Azərbaycan və Gürcüstan Qərbin diktəsi ilə yaşamaq istəmir. Müstəqil xarici siyasət yürütməklə ölkələrinin maraqlarını qorumaq niyyətindədirlər. Bu fikirləri eyni zamanda Şərqi Avropa ölkələrinə də aid etmək olar. Qərbdə hegemon olan dövlətlərin indiki hədəfi Şərqi Avropa ölkələridir. Hazırda Şərqi Avropa, Qərb dövlətlərinin heç bir göstərişinə əməl etmir. Ukraynada baş verən proseslərə də laqeyid mövqe göstərilir. Buna görə də Şərqi Avropa ölkələrində dövlət çevrilişləri və məxməri inqilab həyata keçirmək planları hələ də gündəmdədir. Kollektiv Qərbin qurbanları sırasında Şərqi Avropa ölkələri dayanır".