Kartda pul saxlamaq təhlükəlidirmi? EKSPERTLƏRDƏN AÇIQLAMA
Bir neçə müddətdir ki, kütləvi informasiya vasitələrində vətəndaşların şəxsi kartlarından pul oğurlanması xəbəri yayılıb. Bu halda vətəndaşlar kartlarda pul saxlamaq istəmir. Bu yolla öz vəsaitlərini "qoruduqlarını" düşünürlər.
Bəs ekspertlər bu məsələ ilə bağlı nələri məsləhət görür?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan iqtisadçı ekspert Asif İbrahimov bildirib ki, kartlardan pul oğurlanmasının səbəbi istifadəçilərinin gizli məlumatı üçüncü şəxslərlə bölüşməsi nəticəsində baş verir. Bəzi hallarda bir qrup şəxsin zəng vurararq kart məlumatlarının istədiyinin şahidi oluruq:
"Özlərini bank işçisi kimi təqdim edərək bu məlumatları əldə edib, istifadəçinin kart gizliliyini təhlükə altında qoyur. Belə hallar, kiber cinayət sayılır. Bu halda mobil tətbiqlər vasitəsilə kartların deaktiv edilməsi vacibdir
Dünya praktikasında müasir bank sistemi inkişaf etdikcə informasiya texnologiyaları da inkişaf edir. Bununla bağlı şifrələmə texnologiyası artıq gündəmdə olan sistemdir. Müştəri məmnunluğu və məlumatların təhlükəsizliyi qorunması istiqamətində beynəlxalq standartlara uyğun sistem həyata keçirilir.
Ekspert olaraq tövsiyə edərdim ki, bank kartlarında vəsaitini saxlayan şəxslər öz məlumatlarını üçüncü şəxslə paylaşmasınlar. Hər hansı bir xırda problemdə dərhal banka məlumat versinlər".
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan bank eksperti Əkrəm Həsənov da fikirlərini bölüşərək qeyd edib ki, kartlardan pulların oğurlanması əksər hallarda vətəndaşların özünün günahı ucbatından baş verir. Kimsə zəng edərək kart məlumatlarını istəyir, həmin şəxslər də məlumatı paylaşırlar. Yaxud da, şübhəli internet sayıtlarından alış-veriş edərək məlumatları qeyd edirlər. Bəzi hallarda bu məsələdə bankın da günahı olur:
"Vətəndaş məlumatı kiminləsə paylaşmasa da bank sisteminin təhlükəsizliyi zəif qorunduğundan hakerlər rahatlıqla kartlardan pul oğurlaya bilirlər.
Onu da etiraf etməliyik ki, bəzi bankların təhlükəsizlik sistemi yüksək səviyyədə deyil.
Bu məsələdə vətəndaşlara böyük məbləğləri kartlarda saxlamağı tövsiyə etmirəm. Vətəndaşların bir bankdan iki kart alması daha məsləhətlidir. Birində pul saxlanılsın, digərindən isə ödənişlər edilsin. Ödəniş edilən kartda əlavə pul saxlanılmasın. Lazım olduqca pul saxlanılan kartdan köçürmələr edərək istifadə etsin. Bu halda banklar da, şəxsləri məlumatları paylaşmaqda günahlandıra bilməz, təhlükəsizlik də lazımi şəkildə qorunar. Ekspert olaraq məsləhətim odur ki, vətəndaşlar bankın SMS xidmətinə qoşulsun. Hər bir ödənişdən sonra kod istənilsin, əlavə ödeniş edilməsi dayandırılsın".