"Fransa Ermənistanı dəstəkləməklə Azərbaycanla arasında olan körpüləri yandırmış oldu" - DEPUTAT
Son illərdə Fransa Respublikasının siyasi dairələri, o cümlədən, Senatı və Milli Assambleyası birbaşa Yelisey Sarayından alınmış təlimat əsasında açıq irqçi, azərbaycanofob və islamofob fəaliyyətini daha da intensivləşdirib və beynəlxalq hüququn normalarına və prinsiplərinə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirərək Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı ədalətsiz addımlar atmaqda davam edir.
Fransa hökumətinin apardığı anti-Azərbaycan siyasəti, o cümlədən, Fransa parlamentinin hər iki palatasında ölkəmiz əleyhinə indiyədək qəbul edilmiş qətnamələr ucbatından iki ölkə arasında münasibətlər tarixinin ən aşağı səviyyəsindədir və mahiyyətcə dayandırılmış hesab edilə bilər.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsi Fransa tərəfinin həm çoxtərəfli, həm də ikitərəfli beynəlxalq öhdəliyi olsa da, Fransa istər ölkə daxilində, istərsə də beynəlxalq təşkilatlarda təşəbbüsçüsü olduğu qətnamə layihələrində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini sual altına qoyub.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan millət vəkili Vüqar İskəndərov bildirib ki, Fransa, Makron hakimiyyəti dövründə özünün ən uğursuz xarici siyasət dövrünü yaşayır. Ölkə həm daxildə, həm də xaricdə nüfuzunu sürətlə itirməkdədir. Fransanın müstəmləkə siyasəti həyata keçirməsi, imperialist yanaşması ilə hələ də Afrikanın ucqar əyalətlərində koloniyalar yaratması, barbarlığa haqq qazandırması və yeritdiyi uğursuz siyasətin daha da nüfuzdan düşməsinə səbəb olur:
"Ermənistan 30 ilə yaxın qonşusu olan Azərbaycanın ərazilərini işğal etdi, əhalisinə qarşı soyqırımı törətdi, tarixi mədəniyyət abidələrini məhv etdi, bəzilərini demək olar ki, yer üzündən sildi. BMT-nin qəbul etdiyi 4 qətnaməsini heçə saydı. Lakin təəssüflər olsun ki, Fransa bu işğalçı ölkəni dəstəkləyir və onun yanında olduğunu bildirir. Təbiət ki, Azərbaycan bu məsələdə sakit qala bilməz. Cənab Prezident İlham Əliyev, dünyanın hazırkı nüfuzlu liderlərindən biri olaraq, Fransanın bu siyasətini bütün çılpaqlığı ilə ortaya qoyur. Təəssüflər olsun ki, Fransa hələ də Makronun rəhbərliyi altında irəliləməkdədir.
Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişə bitib və Azərbaycan, Cənubi Qafqaza qarşı olan bütün müdaxilələri bloklayıb. Cənab İlham Əliyev, Fransa və digər Qərb dövlətlərinin Azərbaycanla Ermənistan arasındakı münasibətə zərər vermələrinin qarşısını alır. Fransa prezidenti isə "uşaq cığallığı" siyasəti ilə "cavab verməyə" çalışır. Bu da Fransa kimi böyük dövlətə baş ucalığı gətirmir. Makronun biyabırçı daxili və xarici siyasəti onu ən uğursuz prezident hesab olunmasına gətirib çıxarır.
Fransa Ermənistanı dəstəkləməklə Azərbaycanla arasındakı körpüləri yandırmış oldu. Tarixi Azərbaycan-Fransa münasibətləri kifayət qədər zərər gördü. Nə qədər ki, Makron hakimiyyətdədir, Fransanın bu siyasəti dövləti dərin böhrana doğru aparacaq.
Azərbaycan öz inkişaf yolundadır. Fransa dövlətindən Azərbaycana qarşı yürüdülən siyasət iki ölkə arasında olan münasibətlərin sonlanması ilə nəticələnə bilər. Yaxşı olar ki, Fransa öz daxilindəki ağır ölkə problemləri ilə məşğul olsun".