"Ermənistan Rusiyanın beynəlxalq düşməninin himayəsi altına yerləşib"-Elçin Xalidbəyli
"ABŞ və Ermənistan arasında imzalanan strateji tərəftaşlıq haqqında müqavilə Bayden hakimiyyətinin Cənubi Qafqazdakı hadisələrə kobud müdaxiləsidir. Bu ABŞ-nin sülh müqaviləsinə pozulmasına qarşı yönləndirdiyi təxribat cəhdidir. Onu da qeyd edim ki, Ermənistanın siyasi darələrində Tramp admistrasiyasının onlara dəstək olmayacağına dair narahatlıq mövcuddur. Ancaq Bayden hakimiyyəti bitməsinə az qalmış Ermənistanın siyasi müdafiəsini təmin etmiş oldu. Bayden hakimiyyəti Ermənistanı Tram admistrasiyasının himayəsi altın yerləşdirmiş oldu. Tramp istənilən halda bu sənədi nəzərə almalı olacaq. Ermənilər buna uzun müddətdir ki, cəhd göstərirdilər. Bayden hakimiyyətinin son günlərində də buna nail oldular.".
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlamasında politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib.
Onu qeyd edib ki, Vaxtı ilə analoji sənəd Gürcüstanla da imzalanmışdı. Sonradan Gürcüstan və ABŞ arasında münasibətlərin necə olduğu açıq şəkildə ortaya çıxmış oldu. Əsas məsələ ondan ibarətdir ki, Azərbaycan dövləti də ABŞ-lə münasibətlərini normallaşdırmağa cəhd göstərməlidir:
"Ermənistanın Tramp admistrasiyası dövründə ABŞ ilə münasibətlərin starteji tərəftaşlıq səviyyəsinə qaldırılması olduqca vacibdir. Bu halda Ermənistanın ABŞ ilə imzaladığı sənədi balanslaşdırmaq mümkündür. Eyni zamanda bu sənəd Azərbaycanla yanaşı Rusiya və İrana da ciddi problemlər yarada bilər. Çünki, İran demək olar ki, Ermənistanı özünün qırmızı xətti hesab edir. Bu sənəd Ermənistanla Rusiya arasında da ciddi problemlər yarada bilər. Çünki, Ermənistan Rusiyanın müttəfiqidir. Eyni zamanda bu iki dövlət arasında təhlükəsizlik müqaviləsi mövcuddur. Lakin hazırda Ermənistan Rusiyanın beynəlxalq düşməninin himayəsi altına yerləşib. Bu Rusiya üçün çox ciddi bir problemdir. Bundan sonra Rusiya və İranın Ermənistanla münasibətlərinin hansı istiqamətə yönələcəyi sual altındadır. Olduqca maraq doğuracaq proseslərə gətirib çıxara bilər. Hazırda Ermənistan bu müqaviləni bağlamaqla gələcəyini ciddi risk altına atıb. Paşinyan hakimiyyətinin bu addımına Rusiyanın sanksiyalar tətbiq etməsi də mümkündür. Ermənistanın iqtisadi və ticari münasibətləri Rusiya ilə ciddi problemlər yarada bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, Ermənistan Rusiyadan daha ucuz qiymətə enerji resursları alır. Bunun da dayandırılması ehtimalı vardır. Ermənistan bazarı Rusiya üçün ciddi əhəmiyyət daşımır. Rusiya bu miqaviləyə cavab olaraq alternativ müqavimət göstərərsə Ermənistan üçün ağır nəticələr verə bilər. Hələlik, Ermənistan bu riskli addımla özünü daha rahat hiss edə biləcəyini düşünür. Bu addımın hansı geopolitik nəticələr doğuracağını yəqin ki, tezliklə aydınlaşacaqdır".