"İranın ali rəhbərliyi Azərbaycan Prezidentindən üzr istəməlidir" - Bəhruz Məhərrəmov
"İranın ali rəhbərliyi Azərbaycan Prezidentindən üzr istəməlidir" - Bəhruz Məhərrəmovİranın ali dini rəhbəri Əli Xameneyinin Qəzvin əyalətindəki nümayəndəsi, Qəzvin şəhərinin cümə imamı Əbdülkərim Abedini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin televiziya kanallarına müsahibəsindən sonra Azərbaycan Prezidenti barədə təhqiramiz ifadələrlə çıxış edib.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Milli Məclisin depuatı Bəhruz Məhərrəmov bildirib ki, istər Ərdəbilin, istərsə də Qəzvinin əyalət mollasının bəyanatları özfəaliyyət hesab oluna bilməz. Təbii ki, İranın mərkəzi hakimiyyəti tərəfindən dəstəklənən və əyalət mollalarının dili ilə səslənən bəyanatlar Azərbaycanın bölgədə artan güc və imkanları, güclənən hərbi-siyasi mövqeyinə hansısa formada mənfi təsir edə bilməz. Nə qədər gec deyil, əyalət mollalarının zəncirini əlində saxlayan İran ali rəhbərliyi bu təxribatçıların ağzını yummalı, ipini çəkməli və onların məsuliyyətlərini öz boynuna götürərək rəsmən Azərbaycandan və Azərbaycan Prezidentindən üzr istəməlidir:
"Ərdəbilin imam cüməsinin ardınca İran Xarici İşlər Nazirliyinin üzrxahlığına baxmayaraq bu dəfə ali dini liderin Qəzvindəki nümayəndəsinin özünə layiq ifadələr işlətməsi İranın mehriban qonşuluq niyyətində olmadığını, bölgədə sağlam əməkdaşlıq mühitinin yaradılmasını arzu etmədiyini göstərir. Aydındır ki, Qəzvin şəhərinin imam cüməsi ali rəhbərlik tərəfindən təyin olunub və teokratik dövlətdə müvafiq əyalət üzrə əsas şəxsdir. Belə bir statusa malik şəxsin ifadələri təsadüf hesab edilə bilməz və birmənalı şəkildə deyə bilərik ki, necə ki Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə terror hücumu təsadüfi sayıla bilməzdi, eləcə də istər Ərdəbilin, istərsə də Qəzvinin əyalət mollasının bəyanatları özfəaliyyət hesab oluna bilməz. Təbii ki, İranın mərkəzi hakimiyyəti tərəfindən dəstəklənən və əyalət mollalarının dili ilə səslənən bəyanatlar Azərbaycanın bölgədə artan güc və imkanları, güclənən hərbi-siyasi mövqeyinə hansısa formada mənfi təsir edə bilməz. Əksinə, Suriya başda olmaqla, Yaxın Şərqdə mövqelərini köklü şəkildə itirmiş, qlobal miqyasda çoxsaylı sanksiyalara məruz qalmış İran özü özünün vəziyyətini çətinləşdirir. Görünən odur ki, qürub çağını yaşayan molla rejimi çarəsizlikdən atdığı addımların mahiyyətini dərk edə bilmir və Azərbaycanla gərginləşən münasibətlərin İran üçün bərpaolunmaz ağır nəticələrə gətirib çıxaracağını dərk etmək istəmir. Bu mənada, nə qədər gec deyil, əyalət mollalarının zəncirini əlində saxlayan İran ali rəhbərliyi bu təxribatçıların ağzını yummalı, ipini çəkməli və onların məsuliyyətlərini öz boynuna götürərək rəsmən Azərbaycandan və Azərbaycan Prezidentindən üzr istəməlidir. Təxribatçı əyalət mollaları isə birmənalı şəkildə vəzifələrindən qovulmalı, istər bölgədə Azərbaycanla İran arasında nifaq salınmasına və bu nifaqın dərinləşməsinə görə, itərsə də İranın özünün əsaslandığı "İslam birliyi" ideologiyasına qarşı açıq formada çıxış etdiyinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməlidir".