"Əgər sabit və stabil sülh istəyiriksə Zəngəzur dəhlizi mütləq açılmalıdır"-POLAD MEHDİYEV
"Əgər sabit və stabil sülh istəyiriksə Zəngəzur dəhlizi mütləq açılmalıdır"-POLAD MEHDİYEVHər zaman Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyin hökm sürməsində maraq¬lı olduqlarını, regiondakı problemləri bölgə ölkələrinin özlərinin həll edəcə¬yini bildirən İran İslam Respublikası¬nın rəsmi şəxsləri, təəssüf ki, əməldə fərqli yanaşma nümayiş etdirirlər. Bu yanaşma Ermənistan və Azərbaycan arasında nəqliyyat kommunikasiyala¬rının açılması məsələsinə münasibətdə də özünü əyani şəkildə göstərir.
Rəsmi Tehran İrəvanın 2020-ci il no¬yabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli Bəya¬natın 9-cu bəndi ilə üzərinə götürdüyü və 4 ilə yaxındır icra etmədiyi öhdəliyi ye¬rinə yetirməsinin əksinə gedərək, onu bu prosesdən uzaqlaşdırır. Halbuki, həmin bənddə bölgədəki bütün iqtisadi və nəq¬liyyat əlaqələrinin bərpa ediləcəyi, Ermə¬nistan tərəfinin vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hər iki istiqamət¬də maneəsiz hərəkətinin təşkili məqsədilə Azərbaycanın qərb rayonları və Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqəsinin təhlükəsizliyinə zəmanət verə¬cəyi, nəqliyyat əlaqəsi üzrə nəzarəti Ru¬siyanın Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin sərhəd xidmətinin orqanlarının həyata ke¬çirəcəyi açıq-aydın yazılıb. Eyni zamanda, qeyd edilib ki, tərəflərin razılığı əsasında Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azər¬baycanın qərb rayonlarını birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının inşası tə¬min olunacaq.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən siyasi şərhçi Polad Mehdiyev bildirib ki, Zəngəzur dəhlizinin açılması Azərbaycan üçün olduqca böyük əhəmiyyətə malikdir. Dəhlizin açılması məsələsi Azərbaycan və Ermənistanın sülh danışıqları prosesində mühüm elementdir. Çünki Cənubi Qafqazın təhlükəsizliyi məsələsində dəhlizin açılması vacib arqumentdir. Əgər sabit və stabil sülh istəyiriksə, Zəngəzur dəhlizi mütləq açılmalıdır. Çünki bu, regionda gələcəkdə müharibələrin baş verməməsinin bir növ zəmanətidir:
"Əgər sabit və stabil sülh istəyiriksə Zəngəzur dəhlizi mütləq açılmalıdır"-POLAD MEHDİYEV"Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı Azərbaycan mövqeyində bugünkü kimi tələbkar olmalıdır. İranın Zəngəzur dəhlizinə müdaxiləsi məsələsinə gəldikdə isə qeyd edim ki, İran öz şəxsi maraqları üçün Ermənistan üzərindən Cənubi Qafqazda qalmaq istəyir. Zəngəzur dəhlizi açıldıqda İranın Cənubi Qafqaza təsiri azalacaq. Azərbaycan İran üzərindən Türkiyə ilə əlaqəsini sıfıra enəcəkdir. İran hazırda Zəngəzur dəhlizinin açılmaması üçün hər bir təxribatı həyata keçirməyə hazırdır.
Azərbaycanla birgə Türkiyə, o cümlədən Rusiya hətta Qərbin özü də Zəngəzur dəhlizinin açılmasında maraqlıdır. Burada mübahisə təhlükəsizliyin kim tərəfindən təmin edilməsi məsələsindədir. Digər tərəfdən, məsələnin hüquqi tərəfi ondan ibarətdir ki, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya arasında 10 Noyabr sazişi və buna bağlı olaraq Ermənistanın öz üzərinə öhdəliklər götürərək bütün kommunikasiyaların açılmasıdır. Üç dövlət arasında bağlanmış sazişə İranın müdaxiləsi hüquqi baxımdan mümkün deyil. Bu qərar üç suveren ölkənin verdiyi qərardır. İranın bu məsələyə sadəcə siyasi təsiri ola bilər. Lakin hazırkı dövrdə İran Azərbaycana siyasi təsir etmək iqtidarında deyil."