"Ərdəbildə qurulan "tamaşaya" görə İran bizdən rəsmi səviyyədə üzr istəməlidir"-Tural İsmayılov
İran "mollaları" özlərini siyasətçi kimi təqdim edərək, fikir yürütməyə çalışırlar. Quranı insanlara başa salmaqla mükəlləf olan bu mollalar vəzifələrindən kənara çıxaraq Azərbaycan və Türkiyəyə prezidentlərinə qarşı nalayiq ifadələrdən istifadə edirlər. Buna isə İran rəhbərliyi münasibət bildirmir, hətta tənəzzül edib, Azərbaycan xalqı və prezidentindən üzr də istəmirlər.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, ümumiyyətlə, İranın apardığı yanlış siyasət nəticəsində Azərbaycanla olan münasibətlər korlanıb. İranla Azərbaycan arasındakı münasibətlərdə yaranan soyuqluğun günahı birbaşa qarşı tərəfdədir:
"Çünki İrandakı bir sıra əyalət mollaları və bəzi məmurlar öz fəaliyyətlərində Azərbaycanı haqqsız yerə hədəf alır və ölkəmizə qarşı olmazın böhtan və dezinformasiya kampaniyaları həyata keçirirlər. Bu da Azərbaycanla İran arasındakı gərginliyin artmasına səbəb olur. Burada Azərbaycan üçün təəccüblü bir məqam yoxdur. Çünki İran Azərbaycana qarşı hər zaman haqsız və birmənalı mövqedə olub. İran Azərbaycana qarşı qeyri-səmimi mövqe nümayiş etdirib. Hələ indiyə qədər livalı erməni əsilli bir şəxsin İrandan Azərbaycana qarşı Ərdəbildə qurulan "tamaşaya" görə bu ölkə bizdən rəsmi səviyyədə üzr istəməyib. İranın Azərbaycana qarşı yanaşmasında köklü olaraq normal qonşuluq münasibəti dayanmayıb. Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycanla İran arasında davamlı olaraq müsbət münasibətlər mövcud olmağa davam edir".