Fransa prezidentinin Azərbaycana qarşı soyumayan kininin səbəbləri?-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
Fransa prezidenti Emmanuel Makron yanvarın 6-da səfirlər konfransında Azərbaycanla bağlı ittihamlarla dolu çıxış edib.
Makronun sözlərinə görə, "Rusiya Ermənistana müttəfiqlik siyasətini dəyişərək Azərbaycanın fəaliyyətini dəstəkləyib". O, həmçinin, "Fransanın son aylarda, xüsusilə də yeni Kaledoniyada, Azərbaycan tərəfindən qəbuledilməz müdaxilələrlə hücumlara məruz qaldığını" iddia edib.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, Fransa prezidentinin Azərbaycana qarşı təxribatçı açıqlamaları onun çarəsiz vəziyyətdə olduğundan xəbər verir. Emmanul Makron faktiki olaraq qanunsuz şəkildə hələ də, Fransanın neomüstəmləkəçilik çirkabını davam etdirir. Onun prezidentliyi dövrü Fransa tarixinin ən "qara ləkəli" dövrüdür. Bu adam özünün səhvlərindən dərs çıxarmaq, prezidentliyi dövründə hökumət böhranlarına cavab vermək əvəzinə bütövlükdə regionlar və bölgələr əleyhinə çıxışlar edir:
"Emmanuel Makronun Azərbaycanı nələrdəsə ittiham etmək yerinə öz səhvlərini etiraf etməsi daha uyğun və adekvat olardı. Makron hakimiyyəti dövründə Fransa tarixin ən pis hadisələrini yaşayır. Hazırda, Fransanın beynəlxalq münasibətlər sistemində mövqeyləri çox ciddi formada zədələnibdir. Fransa prezidenti Azərbaycandan çəkinərək bu günə qədər Ermənistanı dəstəkləməsi, serparatçılığın lokomativi rolunda çıxış etməsi də bu ölkənin tarixi "ayıblarından" biridir. Fransa öz ayıblarını örtmək üçün hədəf müəyyənləşdirib. Azərbaycana qərəzli hücumlar etməklə bu hədəflərinə çatacağını düşünür. Bu baxımdan da Emmanuel Makronun Azərbaycanla bağlı ittihamlarının heç bir əsası yoxdur. Fransanın düşdüyü bərbad vəziyyəti sığortalamaq, ölkənin ictimaiyyətini aldatmaq üçün edilən cəhdlərdir".