"Bakının tələbi Kremli çətin vəziyyət qarşısında qoyub"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
"Rusiya prezidenti Vladimir Putin üzrxahlıq etsə də, günahkarların cəzalandırılıb cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi, habelə Azərbaycan dövlətinə və zərərçəkən sərnişin və ekipaj üzvlərinə təzminat ödənilməsi məsələsi həllini tapmayıb.
Xüsusilə Bakının günahkarların cəzalandırılıb cinayət məsuliyyətinə cəlb eilməsini tələb etməsi Kremlinin isə buna hələ ki, diqqət yetirməməsi sual doğuran məqamdır".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında politoloq Turan Rzayev bildirib.
O, qeyd edib ki, Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov dekabrın 26-da Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifəsini daşıyan qardaşı oğlu Həmzət Kadırovu "Çeçenistan Respublikası qarşısında xidmətlərinə görə" medalı ilə təltif etmişdir. Həmzət Kadırov dekabrın 25-də Çeçenistan səmasında Ukrayna PUA-larının vurulduğunu açıqlamışdı. Onun təltif edilməsi Ukrayna PUA-larının vurulmasına görədir. AZAL-ın təyyarəsi də məhz Çeçenistandakı hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən vurulub. Belə bir nəticəyə gəlmək olar ki, Bakının cəzalandırılmasını tələb etdiyi şəxslərdən biridə Həmzət Kadırovdur:
"Bakının bu tələbi görünür Kremli çətin vəziyyət qarşında qoyub. Belə ki, Ramzan Kadırovu Həmzət Kadırov qurban vermək istəmir. Kreml isə Çeçeinstanın qarışmasını istəmir. Əks təqdirdə bir neçə zabiti qurban vermək Kreml üçün elə də çətin olmamalıydı.
Digər tərfədən bu vəziyyət Kadırov üçün arzu edilən deyil. Çünki onun özünün də postu təhlükə altındadır. Məsələ ondadır ki, onu Kremldə sevməyən və Çeçenistan rəhbəri kimi görmək istəməyən şəxslər var. Təsadüfi deyil ki, artıq Vladimir Putinə Çeçenistanda Azərbaycan Hava Yollarına məxsus sərnişin təyyarəsinin vurulmasına görə Ramzan Kadırovu istefaya göndərmək təklifləri də olunub. Kreml daxilində "Kadırovmu? Bakımı?" sualı səslənir.
"Kremlevskaya Tabakerka" Teleqram kanalına Rusiya Prezident Administrasiyasının sədr müavini Sergey Kiriyenkoya yaxın mənbə bildirib ki, "Kadırov Çeçenistanda xaos yaradıb. Hava hücumundan müdafiə sisteminin uğursuz işləməsi və sərnişin təyyarəsinə açılan atəş ümumi qarışıqlığın nəticəsidir. Ona görə də, onu tutduğu vəzifədən məhrum etmək və ölən sərnişinlərin ailələrinə təzminat ödəməyə məcbur etmək lazımdır. Azərbaycanlı tərəfdaşlarımız, ümid edirəm, belə bir qurbanla kifayətlənəcəklər. Digər tərəfdaşlar bizim etibarlı olduğumuzu başa düşəcək və bizimlə mübahisə etməyəcəklər. Mənə elə gəlir ki, bu, Kadırovun fərdi taleyindən qat-qat vacibdir".
Nəticə etiabri ilə, Prezident İlham Əliyevin yanvarın 6-dakı çıxışı Bakının tələblərindən geri dönmək niyyətində olmadığını bir daha sübut etdi. Hətta, qara qutunun Brazilyaya göndərilməsi məsələnin beynəlxaq miqyasa qaldırılma ehtimallarının olduğunu göstərir. Bu isə Kremlin maraqalarına uyğun deyil. Vəziyyət qarşısında Kremlin ən yaxşı halda Həmzət Kadırov və hadisədə dəxli olan digər şəxsləri həbs etməlidir. Bu istiqamtədə Putin kremldəkilərin də istəyi əsasında ya Kadırovu vəzifədən uzaqlaşdırmalı ya da yeni vəzifəyə təyin edərək gücünü qırmalıdır".