Azərbaycan mədəniyyətində əlamətdar hadisə baş verib - FOTO
Azərbaycan mədəniyyətində əlamətdar hadisə baş verib - FOTOHər bir sənət adamı öz yaradıcılığı boyunca gec-tez lazımi dəyərini tapır, layiq olduğu mükafatını alır. Bu gün qarşımızda daha bir fəxri mükafatın təltifçisi, yeni bir ad var.
BiG.AZ xəbər verir ki, şairə Gülər Əlvanqızı "Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisi"nin beynəlxalq mükaftlandırma komissiyası tərəfindən, 23 yanvar 2023-cü il tarixli qərarına əsasən, "Türk Dünyası Fahri Kültür Adamı" beynəlxalq mükafatı ilə təltif olunub.
Azərbaycan mədəniyyətində əlamətdar hadisə baş verib - FOTOGülər Əlvanqızı kimdir?
İxtisasca həkim olan bu xanım, həm də ürəyi şeiriyyətlə dolu olan yazıb-yaratmaq eşqilə çırpınan bir şairədir. Neçə-neçə şeirlərin, müəllifi olan Gülər Əlvanqızının "Ürək dağı" adlı ilk şeir kitabı 2021-ci ilin dekabr ayında Türkiyənin paytaxtı olan Ankara şəhərində "Gülnar yayınları" nəşriyyatında çapdan çıxıb. Bundan əlavə, onun vətənpərvərlik mövzusunda yazdığı şeirlərinin bir qismi Bakı şəhəri "Qayğı və Himayə" Xeyriyyə Fondunun 2022-ci ildə təsis etdiyi "Zəfər təntənəsi" adlı şeir kitabında dərc edilib.
Gülər Əlvanqızının şeirləri bir çox mahnıların söz mənbəyi olub. Onun İkinci Qarabağ müharibəsi illərində canından keçmiş oğullarımızın xatirəsinə ithaf etdiyi, bəstəkar Aytən Oqtayqızı tərəfindən bəstələnmiş "Vətən şəhidi" mahnısı Azərbaycanın Xalq artisti Samir Cəfərovun ifasında dönə-dönə səsləndirilib. Şairənin "Azərbaycan – Türkiyə" qardaşlığına həsr etdiyi şeirinə bəstəkar Orxan Lətifzadə tərəfindən bəstələnmiş eyniadlı mahnı müğənni Vasif Bayramovun ifasında həm Azərbaycanda orkestrin müşayiəti ilə, həm də Türkiyədə Şuşa ilinə həsr edilən tədbirlər çərçivəsində təşkil edilmiş, Ankara-Ümraniye bələdiyyəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə səsləndirilib.
Bundan başqa, şairənin şeirlərinə bəstələnmiş mahnılar Əməkdar artistlər İlham Nəzərov, İnarə Babayeva və gənc müğənnilər Beynəlxalq mükafat laureatları Rüfət Piriyev, Teymur Kazımov tərəfindən peşəkarcasına ifa edilib.
G.Əlvanqızının həyat yoluna diqqət etsək, görərik ki, onun seçdiyi peşə yolu dünyaya göz açdığı həyat yolu ilə üst-üstə düşür. O, həm bir həkim, həm də yaradıcı insan kimi millətinə, xalqına xidmət etməkdən doymur. Ürəyi insani hisslərlə, sevgi ilə dolu olan Gülər Əlvanqızı öz şeirlərindən birində belə deyir:
Dünyamız üzlüməsin, ağlamasın analar,
Nakam, başsız qalmasın o gül üzlü sonalar!
Qoy çəkilsin üzlərdən birdəfəlik kədər, qəm!
Bütün insanlar üçün Rəbbə dua edirəm!
Duyğularını qələmə sarmış bu xanım, inanırıq ki, hələ neçə-neçə şeirlərə imza atacaq, dünyaya insanlara olan sonsuz məhəbbətini şeirin dili ilə əks etdirəcək. Bizə isə uğurlar diləmək düşür.