"Ermənistan bu yolla sülh istiqamətində təşəbbüsləri geri çevirmək istəyir"
"Regionda Rusiya və Qərb qarşıdurmasının baş verməsi bizim maraqlarımıza uyğun deyil".
BiG.AZ xəbər verir ki, bunu Avropa İttifaqı hərbçilərinin Cənubi Qafqaza gəlişini və bunun doğuracağı məsələlər barədə ARB TV kanalında yayımlanan "Diqqət efir" proqramına açıqlamasında politoloq İlyas Hüseynov deyib.
Ekspert bildirib ki, Ermənistan bu yolla sülh istiqamətində təşəbbüsləri geri çevirmək istəyir:
"Ermənistan çox rahatlıqla bu cür avantüralara gedir, regionda təhlükəsizliyi sabotaj edir, müxtəlif manipulyativ fikirlər irəli sürür. Əsas məqsəd də ki, sülh istiqamətində təşəbbüsləri geri çevirmək və şirnikləndirici təkliflər arasında qalmaqdan irəli gəlir".
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqı Şurası Azərbaycan-Ermənistan sərhəddində uzunmüddət fəaliyyət göstərməsi üçün mülki missiya adı altında hərbi kontingent göndərmək barədə qərar qəbul edib. Missiyanın məqsədi Ermənistanda ümumi təhlükəsizlik və müdafiə siyasətini həyata keçirməkdir. Burada əsas diqqətçəkən məqamlardan biri odur ki, Avropa İttifaqının uzunmüddətli missiya göndərmək qərarında rəsmi Bakının rəyi soruşulmayıb.