Politoloq: "Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının güclənməsində əsas rol oynayır"
Politoloq: "Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının güclənməsində əsas rol oynayır""Bizim siyasətimiz Türk Dövlətləri Təşkilatını gücləndirməkdir. Müştərək səylərlə elə etməliyik ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı qlobal arenada önəmli aktora və güc mərkəzinə çevrilsin".
Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev 14 fevralda keçirilən andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı səsləndirib.
Bəs türk birliyi doğrudan da regional və qlobal gücə çevrilə bilərmi?
Mövzu ilə bağlı BİG.A-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının bütün zirvə toplantılarının uğurlu keçməsində maraqlı olan əsas dövlətdir:
"Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətinin intensivləşdirilməsi və daha yüksək səviyyəyə çatdırılması Azərbaycan və Türkiyənin ortaq strateji planıdır. Bu baxımdan hər iki ölkə təşkilatın avanqard – yəni aparıcı – qüvvələri hesab olunur".
Elçin Xalidbəylinin sözlərinə görə, rəsmi Bakı bu təşkilatın güclənməsini özünün əsas prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirib:
Politoloq: "Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının güclənməsində əsas rol oynayır""Əgər təşkilat ortaq inteqrasiya və inkişaf proseslərini daha da gücləndirərsə, bu, dünya miqyasında yeni bir iqtisadi və siyasi güc mərkəzinin formalaşmasına səbəb olacaq. Bu baxımdan atılan hər bir addım yalnız təşkilatın deyil, bütövlükdə türk dünyasının güclənməsi baxımından önəm daşıyır".
Politoloq hesab edir ki, bundan sonra Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində atılacaq prinsipial iqtisadi və siyasi addımlar ümumi maraqlara xidmət edəcək:
"Bu proses həm Azərbaycan, həm də digər türk dövlətləri üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Nəticədə Türk Dövlətləri Təşkilatı dünyada yeni və güclü siyasi iradə mərkəzi kimi qəbul edilə bilər".