"Torpaq var, məhsul yoxdur" – Ekspert kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın azalmasından danışdı
"Torpaq var, məhsul yoxdur" – Ekspert kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın azalmasından danışdıSon vaxtlar ölkəmizdə qeydə alınan güclü yağışlar kənd təsərrüfatına ciddi ziyan vurub. Bir çox bölgələrdə əkin sahələri, meyvə bağları və heyvandarlıq təsərrüfatları sel, torpaq sürüşməsi və nəmlik səbəbindən ağır ziyan görüb. Yağıntının təsiri ilə bağlı kənd təsərrüfatı məhsullarının itirilməsi, torpaq eroziyası və məhsuldarlığın azalması kənd təsərrüfatında fəaliyyət göstərənlər üçün böyük problemlər yaradıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən kənd təsərrüfatı üzrə mütəxəssis Vahid Məhərrəmli bildirib ki, son dövrlərdə baş verən təbiət hadisələri kənd təsərrüfatında məhsuldarlığa mənfi təsir edib:
"Dünyada baş verən kataklizmlər – quraqlıqlar, intensiv yağışlar, iqlim dəyişiklikləri kənd təsərrüfatına ciddi ziyan vurur. Elə ölkələr var ki, davamlı yağışlar məhsulların məhv olmasına səbəb olub. Avropa ölkələrində isə quraqlıq nəticəsində fəsadlar yaşanıb. Buna baxmayaraq, həmin ölkələr bu şəraitdən səmərəli şəkildə istifadə edərək kənd təsərrüfatında inkişaf göstəricilərini qoruyurlar. Çünki onlar qlobal istiləşmənin doğurduğu vəziyyətdən fayda çıxarmağı bacarırlar".
Ekspert qeyd edir ki, Azərbaycanda isə bu imkanlar reallaşdırılmır. Halbuki ölkənin 2 milyon hektara yaxın əkin sahəsi, 2 milyon 200 min hektar isə örüş sahəsi var. Bu rəqəmlər İsraillə müqayisədə 5 dəfə çoxdur:
"Torpaq var, məhsul yoxdur" – Ekspert kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın azalmasından danışdı"Lakin təəssüf ki, biz bu torpaqlardan səmərəli istifadə edə bilmirik. Fermerlər aqrotexniki qaydalara əməl etmirlər. Maarifləndirmə yoxdur, əksəriyyət iqlim dəyişikliyi qarşısında sadəcə gözləmə mövqeyi tutur".
Vahid Məhərrəmli həmçinin heyvandarlıq sektorunda da geriləmənin müşahidə olunduğunu bildirib:
"Son 8 ildə Azərbaycanda xırdabuynuzlu heyvanların sayı 1 milyon 600 min baş azalıb. Halbuki dünyada bu dövrdə qoyunların sayı artıb. Əvvəlki 7 illə müqayisədə bizdə azalma tempi daha sürətlidir."
Mütəxəssis bu problemlərin əsas səbəblərindən birini də peşəkar kadr çatışmazlığı ilə əlaqələndirir:
"Avropada aqronomluq biliyi olmayan şəxsə torpaq sahəsi verilmir. Xüsusi komissiyadan keçərək seçim aparılır. Azərbaycanda isə kəndlərdə torpaqlar paylanıb, amma bu sahədə heç bir təcrübəsi və biliyi olmayan insanlar kənd təsərrüfatı ilə məşğuldurlar. Təəssüf ki, bu gün savadlı, bacarıqlı şəxslər sistemin kənarında qalıb. Nazirlikdə və yerli strukturlarda çalışanların əksəriyyəti qeyri-peşəkardır. Bu səbəbdən də kənd təsərrüfatında məhsuldarlıq son dərəcə aşağı səviyyədədir".