İlham Əliyevin Macarıstana səfəri: Strateji tərəfdaşlıq yeni mərhələdə
İlham Əliyevin Macarıstana səfəri: Strateji tərəfdaşlıq yeni mərhələdəAzərbaycanın xarici siyasətində Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri ilə əlaqələr mühüm yer tutur. Bu kontekstdə Macarıstanla münasibətlər xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Bu əməkdaşlıq təkcə siyasi və iqtisadi sahələrlə məhdudlaşmır, həm də enerji, təhlükəsizlik və regional əməkdaşlıq sahələrində strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsini əhatə edir.
Avropa İttifaqının üzvü olan Macarıstan, Azərbaycanın Avropa ilə əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayır.
Prezident İlham Əliyevin 20 may tarixində Macarıstana etdiyi işgüzar səfər, iki ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan politoloq Tural İsmayılov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanla birgə mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlər, iki ölkə arasında dərinləşən əməkdaşlığın siyasi və geosiyasi əsaslarını vurğulayır. Əliyevin qeyd etdiyi oxşarlıqlar – əhalinin sayı, ərazi ölçüləri və müharibə aparan ölkələrlə sərhəd qonşuluğu – hər iki dövlətin oxşar təhlükəsizlik çağırışları ilə üzləşdiyini göstərir. Bu, onların xarici siyasətdə bir-birinə dəstək olma potensialını artırır:
İlham Əliyevin Macarıstana səfəri: Strateji tərəfdaşlıq yeni mərhələdə"Azərbaycanın Qarabağ müharibəsindəki qələbəsi və 44 günlük müharibənin beynəlxalq hüquq çərçivəsində aparılması, ölkənin hərbi və diplomatik uğurlarını vurğulayan mühüm narrativdir. Əliyevin orduda fərarilərin olmaması ilə bağlı dedikləri, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yüksək motivasiyasını və peşəkarlığını əks etdirir. Ermənistanın 12 min fərari ilə bağlı rəsmi məlumatı isə rəqib tərəfin hərbi və mənəvi zəifliyini göstərir. Azərbaycanın müharibədən sonra sülh təşəbbüskarı olması, ölkənin regional sabitliyə sadiqliyini və məsuliyyətli aktyor kimi imicini gücləndirir. Sülh müqaviləsinin mətnini təklif etmək, Azərbaycanın diplomatik təşəbbüskarlığını və konstruktiv yanaşmasını nümayiş etdirir. Macarıstanla əlaqələrin inkişafı, həmçinin iqtisadi və energetik sahələrdə əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradır. Azərbaycanın enerji resursları və Macarıstanın Avropa İttifaqı daxilindəki mövqeyi bu əməkdaşlığı daha da dəyərli edir. Hər iki ölkənin müharibə aparan qonşularla sərhəd vəziyyəti, onların təhlükəsizlik siyasətlərində oxşar həssaslıqlar yaratır. Bu, hərbi və siyasi təcrübə mübadiləsi üçün zəmin yaradır. Azərbaycanın Qarabağ məsələsində qətiyyətli mövqeyi və beynəlxalq hüquqa istinad etməsi, ölkənin öz suverenliyini qorumaqda prinsipial olduğunu göstərir. Macarıstanın bu proseslərə dəstəyi, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki mövqelərini gücləndirə bilər. İki ölkə arasında artan əlaqələr, həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində Macarıstanın müşahidəçi statusunu nəzərə alsaq, Türk dünyası ilə Avropa arasında körpü rolunu gücləndirir. Bu əməkdaşlıq, regional təhlükəsizlik və iqtisadi inkişaf baxımından uzunmüddətli perspektivlər vəd edir. Ümumilikdə, Azərbaycan-Macarıstan əlaqələri hər iki tərəfin qarşılıqlı maraqlarına xidmət edən strateji tərəfdaşlıq kimi inkişaf edir".