Həyət oyunları repetitorlardan daha vacibdir? Tərbiyə incəlikləri
Uşağınız bütün gününü parkda dostları ilə qaçaraq keçirir və siz narahatsınız ki, o, "vaxtını itirir" və dərslə məşğul olmur?
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, alimlər sübut ediblər ki, açıq havada sərbəst oyun beyin inkişafını inkişaf etdirir və təhsil tətbiqlərindən daha təsirlidir.
Ağaclara dırmaşmaq riskləri qiymətləndirməyi öyrədir, "dogonki" oyunları isə başqalarının hərəkətlərini təxmin etməyə kömək edir, yığın-qurmaq isə kreativ düşüncəni inkişaf etdirir.
Amma adi bir gəzintini "zəka təliminə" necə çevirmək olar?
Başlamaq üçün, müəyyən həddə riskə icazə verin. Əgər balaca yüksək bir sürüşkəndən düşmək istəyirsə, "Düşəcəksən!" deyərək qışqırmayın, əksinə yanında durub onu ruhlandırın: "Cəhd et, mən sənə dəstək olacam". Qorxu hərəkəti məhdudlaşdırır, dəstək isə eksperiment etmək üçün cəsarət verir.
Balacalarına çirklənməyə, düşməyə və səhv etməyə icazə verən uşaqlar daha qərarlı və yaradıcı böyüyürlər. Bir başqa ipucu — təbiəti dərs kitabı kimi istifadə edin. Şişlər sayın, buludların şəkillərini öyrənin, ot yığın. Kəsə bilən ki, qozu ağacını və bəlkə də dəliyini fərqləndirən uşaq, alma dilimlərindəki parçaları bölməklə fraksiyaları asanlıqla öyrənər.
Amma ən əsası — sosiallaşma. Həyət oyunları uşaqlara böyüklər olmadan razılaşmağı öyrədir: sallanmaq üçün növbə gözləmək, mübahisələri həll etmək, ümumi "düşmənə" qarşı birləşmək (məsələn, xəyali bir dragon). Bu bacarıqlar onlara gələcəkdə işdə və şəxsi həyatlarında faydalı olacaq.
Uşağınızı beş dərnəyə yazdırmağa tələsik etməyin. Bəzən ən yaxşı sərmayə onun inkişafı üçün gün batana qədər dostları ilə top vurmağa icazə verməkdir. Çünki Nyuton cazibə qanununu sinifdə deyil, bağçada kəşf etdi.