Bu 6 səhv tozsoranınızı məhv edir: Evinizi çirkləndirir
Tozsoranla təmizlik edərkən yaygın səhvlərdən yayınmaq, cihazınıza zərər verməmək üçün vacibdir. Filtrlərin müntəzəm təmizlənməsi və başlıqların düzgün istifadəsi, tozsoranın səmərəli işləməsi və ömrünün uzanması üçün vacibdir.
Lent.az bu 6 səhvi təqdim edir.
Tozsoranla təmizlik edərkən edilən səhvlər nələrdir?
Tozsoran - təmizlik üçün vacib bir alətdir, lakin yanlış istifadəsi həm döşəməyə, həm də cihazın özünə zərər verə bilər. Ən yaxşı nəticələrə nail olmaq üçün tələsmədən təmizlik etmək lazımdır.
Tez hərəkət etmək
Tozsoranla çox sürətli hərəkət etmək bütün tozu və çirkləri yığmağa imkan vermir, buna görə hər sahəyə daha çox vaxt sərf etmək daha yaxşıdır, xüsusən xalçalar və digər çətin təmizlənən yerlər üçün.
Tozsoranın müntəzəm baxımı
Tozsoranın müntəzəm baxımının edilməməsi, məsələn, çirklənmiş filtrlər, dolmuş torba və ya saçla dolmuş rolik, onun səmərəliliyini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Bu, cihazın çox isinməsinə və hətta qırılmasına səbəb ola bilər. Bu problemlərin qarşısını almaq üçün filtrləri, konteynerləri və fırçaları tez-tez təmizləmək vacibdir. Ancaq bu yolla tozsoranınız düzgün işləyəcək və daha uzun müddət xidmət edəcək.
Yalnız bir istiqamətə təmizlik etmək
Tozsoranla təmizlik edərkən yalnız bir istiqamətdə hərəkət etməklə kifayətlənməmək lazımdır. Xüsusilə uzun tüklü xalçalar üzərində daha yaxşı nəticələr əldə etmək üçün tozsoranı fərqli istiqamətlərə hərəkət etdirmək vacibdir. Bu, tüklərin dərinliyində yerləşən tozu daha effektiv şəkildə yığmağa imkan verir və daha keyfiyyətli təmizlik təmin edir.
Başlıqlardan istifadə etməmək
Tozsoran üçün başlıq seçimi təmizliyin effektivliyi üçün açardır. Məsələn, sərt fırça zərif döşəmələri zədələyə bilər, tüksüz başlıq isə xalçanı yaxşı təmizləyə bilmir. Ən yaxşı nəticələrə nail olmaq üçün hər səth növü üçün uyğun başlıqları istifadə etmək vacibdir.
Yalnız çirk görünəndə təmizlik etmək
Tozsoranı yalnız çirk göründükdə istifadə etməyin. Toz, heyvan tükü və digər çirklər gündəlik yığılır və onlar görünməsələr də zərər verə bilər. Həftədə 1-2 dəfə müntəzəm təmizlik, çətinlik çəkmədən təmizliyi təmin edir.
Yumşaq mebeli təmizləməmək
Yumşaq mebel - divanlar, kreslolar və yataqlar döşəmə kimi toz yığır. Yumşaq səthlər üçün xüsusi başlıq istifadə etmək, evdəki toz miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldır.
Həmişə tozsoranı maksimal gücdə işlətmək
Tozsoranın tam gücündə işlədiyini düşündükdə, ev dərhal ideal təmizliyə sahib olur. Lakin onu daima yüksək dövrlərdə istifadə etmək, mühərrikin sürətli zədələnməsinə və onun dəyişdirilməsinə səbəb ola bilər, bu da büdcəyə ciddi təsir edər. Bəzi şeylər üçün, məsələn, xalçalar və ya yumşaq mebel üçün, gücün artırılması həqiqətən daha yaxşıdır. Lakin hamar səthlər üçün tozsoran normal rejimdə də yaxşı işləyəcəkdir.