"Ermənistan məsuliyyəti Azərbaycanın üstünə yıxmaq istəyir" - Politoloq
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan bildirib ki, Ermənistan Azərbaycanla sülh sazişini dərhal imzalamağa və ratifikasiya etməyə hazırdır.
Politoloq Elşən Manafov BiG.AZ-a bildirib ki, rəsmi İrəvan Azərbaycanla sülh sazişini imzalamağa hazır olması barədə açıqlamaları ilə Cənubi Qafqazda sülh və sabitlik üçün əsas təhlükənin Azərbaycandan gəlməsi ilə bağlı gerçəkliklərdən uzaq fikri dolayısı yolla olsa da qabartmaq və sülh danışıqlarının uzanması üçün məsuliyyəti Azərbaycanın üstünə yıxmaq istəyir. Bu zaman rəsmi Bakının sülh müqaviləsinin imzalanması üçün irəli sürdüyü şərtlərin əsl qayəsi də beynəlxalq birlikdən gizlədilir:
"Erməni tərəfi əvvəlcə sülh müqaviləsini imzalamaq və yalnız bundan sonra rəsmi Bakının irəli sürdüyü şərtləri referenduma çıxarmaqla bağlı təkliflərində konyukturaya varır. Sülh üçün rəsmi Bakının irəli sürdüyü tələblərə erməni tərəfi bu ölkənin konstitusiya məhkəməsinin şərhi konteksindən yanaşmağı təklif edir və bu zaman tələblərin qanunvericiliyə nə qədər uyğun olub-olmaması məsələsinə münasibətin bildirilməsinin Konstitusiya Məhkəməsinin ixtiyarına buraxmaq rəsmi Bakını hüquqi fakt qarşısında qoymaq və beləliklə danışıqlardakı uğursuzluğa görə onu məsul tutmaq istəklərindən irəli gəlir.Digər tərəfdən Azərbaycanın ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılması ilə bağlı təkliflərinə erməni tərəfinin fərqlı mövqeyi və əslində Minsk formatının gələcək statusuna fərqli baxışları sülh danışıqlarında əyləc mexanizmi rolunda çıxış edən mexanizmlərdir. Beləliklə, rəsmi İrəvan Bakının irəli sürdüyü tələblərdə qanunvericiliyə zidd izlər axtarıb tapmaq və onu təhrif edilmiş şəkildə beynəlxal birliyə sıramaq istəyir".