Stad Gəmi Tuneli: Dənizin içindən yeni yol çəkilir
Stad Gəmi Tuneli: Dənizin içindən yeni yol çəkilirNorveç dənizin içində "asfalt" çəkir
Stad yarımadasının sərt qayalarının içindən 1,7 km‑lik nəhəng bir yol açılır: Stad Gəmi Tuneli.
Bu layihə başa çatanda sərnişin və yük gəmilərinin qapalı yerdən keçə biləcəyi dünyanın okean tipli ilk tuneli olacaq.
Stadhavet boğazı Skandinaviyadakı ən çətin marşrutlardan biridir. Burda ildə yüzdən artıq fırtına qeydə alınır. XVIII əsrdən bəri onlarla gəmi qəzaya uğrayıb. Vikinqlər belə bu yarımadanı dənizlə deyil, quru üzərindən aşırmaqla keçirdilər!
Tunelin ölçüsü - eni 36 m, hündürlüyü 50 m (su səthindən tavana 33 m) olduğuna görə, Hurtigruten kimi sahil səyahət gəmiləri konteyner daşıyanlar və hərbi gəmilər rahatlıqla içəridən keçə biləcək.
Qaya qazıntısı - təxminən 3 milyon kubmetr, başqa sözlə, Triumf tağını otuz dəfə inşa etməyə bəs edəcək qədər qaya partladılaraq çıxarılacaq.
Planlaşdırılan sürət - gəmilər tunel boyu orta hesabla 8 düyünlə hərəkət edəcək və keçid cəmi 10 dəqiqə çəkəcək, bu, "ştormu gözləyək" ləngiməsini tarixə çevirəcək.
Büdcə - 5,04 milyard Norveç kronu, yəni təxminən 460 milyon avro.
Memarlıq cazibəsi - giriş‑çıxış portallarını məşhur Snøhetta bürosu qayalı relyefi kəsmədən, kobud təbii səthlə dizayn edib; ziyarətçilər üçün panoramik müşahidə terrası nəzərdə tutulub.
Zaman xətti - tikinti podratçısı seçildikdən sonra əsas partlayış işlərinin 2025‑in sonunda başlanıb 2030‑a qədər tamamlanması hədəflənir.
Niyə bu qədər həvəslə gözləyirlər?
Çünki Stad Tuneli Norveçin qərb sahili boyunca yük və sərnişin daşımalarını hava qapazından xilas edəcək, regionun logistika xəritəsini yenidən cızacaq və eyni zamanda mühəndisliyin sərhədlərini bir addım da irəli aparacaq.
Bir də təsəvvür edin: gəminiz şiddətli dalğaların əvəzinə dağın içində, sakit bir "daş dəhliz"dən süzülür…
Modern Viking əfsanəsi elə bu deyilmi?