Boşanma zamanı ən problemli məsələ: Uşaq hansı valideynin yanında qalacaq?
Boşanma zamanı ən problemli məsələ: Uşaq hansı valideynin yanında qalacaq?Boşanma prosesində ən çətin və mübahisəli məsələlərdən biri, bəlkə də birincisi, uşağın hansı valideynin himayəsində qalmasıdır. Əksər hallarda məhkəmə uşağın ananın yanında qalmasına qərar verir.
Lakin bəzi hallarda analar bu məsuliyyətdən könüllü şəkildə imtina edirlər və ya məhkəmə uşağın mənafeyini nəzərə alaraq atanın himayəsinə verilməsi barədə qərar çıxarır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən vəkil Rəşad Əliyev bildirib ki, Ailə Məcəlləsinə əsasən, nikah məhkəmə qaydasında pozularkən, ər-arvad məhkəməyə yetkinlik yaşına çatmayan uşaqlarının kiminlə qaldığını, uşaqların saxlanması üçün vəsaitin ödənilmə qaydasını və miqdarını müəyyən edən saziş təqdim edə bilərlər. Belə saziş olmadıqda, eləcə də bu saziş uşaqların və ya tərəflərdən birinin marağını pozduqda, məhkəmə boşanmadan sonra yetkinlik yaşına çatmayan uşaqların valideynlərindən hansının yanında qaldığını müəyyən etməli, uşaqlar üçün alimentin hansı valideyndən və hansı miqdarda tutulduğunu müəyyən etməlidir:
Boşanma zamanı ən problemli məsələ: Uşaq hansı valideynin yanında qalacaq?"Həm yerli, həm də beynəlxalq qanunvericilikdə bu kimi hallarda uşaqların mənafeyi üstün tutulur. Uşağın tərbiyəsi, inkişafı, daha yaxşı mühitdə yaşaması və s. hallar, o cümlədən İcra Hakimiyyəti yanında Qəyyumluq və Himayəçilik Komissiyasının da rəyi nəzərə alınmaqla məhkəmə uşağın hansı valideynin yanında qalmasını müəyyən etməlidir. Həmçinin qeyd edək ki, uşaq ailədə onun maraqlarına toxunan istənilən məsələnin həlli zamanı öz fikrini bildirmək, habelə məhkəmə istintaqı və inzibati araşdırmaların gedişində dinlənilmək hüququna malikdir. Onun maraqlarına zidd olan hallar istisna olunmaqla, 10 yaşına çatmış uşağın fikri mütləq nəzərə alınmalıdır. Bu Məcəllə ilə nəzərdə tutulmuş hallarda məhkəmə və ya qəyyumluq və himayə orqanı yalnız 10 yaşına çatmış uşağın razılığı ilə qərar qəbul edə, habelə qərar qəbul edərkən 7 yaşına çatmış uşağın fikrini öyrənə və nəzərə ala bilər.
Məhkəmə təcrübəsində uşaqlar, əksər hallarda, xüsusilə də körpə yaşalrında ananın himayəsinə verilir. Ancaq ananın uşağın tərbiyəsi və inkişafı ilə məşğul olmaq imkanından məhrum olması - ananın psixi xəstəliyi, narkomaniya, alkoqolizm və s. əziyyət çəkməsi, uşaqla qəddar rəftar, psixi və fiziki təzyiq və s., valideynlik hüquqlarından sui-istifadə etməsi və s. hallarda uşağın ananın himayəsinə verilməsi istisna edilir".