Qazaxıstan qəzaya uğrayan AZAL təyyarəsi ilə bağlı yeni AÇIQLAMA yayıb
Qazaxıstan qəzaya uğrayan AZAL təyyarəsi ilə bağlı yeni AÇIQLAMA yayıbAktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayan Azərbaycan Hava Yollarına (AZAL) məxsus təyyarə ilə bağlı ibtidai istintaqın məlumatları ictimaiyyətə açıqlanmayıb.
BAKU.WS xəbər verir ki, "RİA Novosti" bu barədə Qazaxıstanın Baş Nəqliyyat Prokurorluğuna istinadən məlumat yayıb.
Prokurorluqdan aydınlıq gətirilib ki, hazırda işin hallarının hərtərəfli, tam və obyektiv araşdırılmasını təmin etmək üçün bütün tədbirlər görülür.
25 dekabr 2024-cü il tarixində səhər saatlarında Azərbaycan Hava Yollarına məxsus sərnişin təyyarəsi Qazaxıstanın Aktau şəhərində qəzaya uğrayıb. Təyyarə Bakıdan Qroznıya uçurdu; Təyyarə qəzasından bir qədər əvvəl ekipaj Aktauda təcili eniş tələb edib. Təyyarədə 62 sərnişin və beş ekipaj üzvü olub; 27 sərnişin və iki ekipaj üzvü sağ qalıb.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də səhər saatlarında AZAL-a məxsus sərnişin təyyarəsi Aktauda qəzaya uğrayıb. Təyyarədə 62 sərnişin və beş ekipaj üzvü olub. 27 sərnişin və iki ekipaj üzvü sağ qalıb, qalanları isə həlak olublar.
Aktauda qəzaya uğraması ilə bağlı təhqiqat üzrə yekun hesabat 2025-ci ilin dekabrına kimi təqdim olunacaq.