11 yaşlı qıza qarşı əxlaqsız edən ilahiyyatçı ilə bağlı YENİ DETALLAR
11 yaşlı qıza qarşı əxlaqsız edən ilahiyyatçı ilə bağlı YENİ DETALLARYetkinlik yaşına çatmayan qıza qarşı əxlaqsız hərəkətlər etməkdə təqsirləndirilərək 3 il 9 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilmiş ilahiyyatçı Salman Kamiloğlunun cinayət işinin təfərrüatı məlum olub. Onun ifadəsindən hadisənin bilinməyən məqamları üzə çıxıb.
BiG.AZ Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Cinayət Məcəlləsinin 153.2-ci (14 yaşına çatmayan şəxsə qarşı əxlaqsız hərəkətlər etmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən Salman Kamiloğlu ilahiyatçı və hacı kimi tanınıb.
Hadisə ötən il Masazır qəsəbəsi ərazisində baş verib. İttihama görə, Hacı Salman 11 yaşlı qıza qarşı küçədə qeyri-etik hərəkətlər edib. Baş vermiş hadisə kameraya düşüb və qızın yaxınlarının polisə müraciətindən sonra araşdırmalara başlanılıb. Növbəti gün Hacı Salman həbs edilib.
Hacı Salman istintaq zamanı əməlini etiraf etsə də, məhkəmədə fərqli ifadə verib.
"Həmin vaxt anlaşılmazlıq olub. Belə bir hərəkət etməmişəm. Bu vaxta qədər heç kəsə pislik etməmişəm. Pisliyə belə yaxşılıqla cavab vermişəm. Mənə təzyiq olunub. Bakı İstintaq Təcridxanasına gəldikdən xeyli müddət sonra mənə təzyiq olunması ilə bağlı araşdırma aparılmağa başlanıldı. Günahım olmadığı halda həbsdəyəm. Azad olunmağımı xahiş edirəm",- deyə Hacı Salman məhkəmədəki çıxışında deyib.
Məhkəmə iclasında Hacı Salmanın istintaqda verdiyi etirafedici ifadəsi elan edilib.
Hacı Salman həmin ifadəsində bunları deyib:
"2024-cü il yanvarında Həcc ziyarətində olmuşam. Bu günə kimi ailə həyatı qurmamışam. Həmin gün dostumun dəvəti ilə onlara gedirdim. Aykido idmanı ilə məşğul olduğum üçün məşqdə qabırğamdan xəsarət almışdım. Buna görə ağrıkəsici dərman qəbul edirdim.
Dostumun yaşadığı ünvana taksi ilə getdim. Küçədə tanımadığım azyaşlı oğlan və qız uşaqları gördüm. Qız uşağı diqqətimi çəkdiyi üçün ona yaxınlaşıb oynamağa başladım. Onun üzündən öpdüm. Həmin vaxt ona qarşı ehtirasım oyanmağa başladı. Bu vaxt uşağın valideyni bizi gördü. Uşaq anası tərəfə getdi. Mən də dostumun evinə getdim. Bir qədər sonra yaxınlıqdakı marketə qayıtdım. Ödəmə terminalı vasitəsi ilə "Misli.az" saytına pul yüklədim. Marketdən çıxan zaman tanımadığım şəxs mənə yaxınlaşdı. Uşağa kiminsə sataşdığını və həmin şəxsin mənə oxşadığını dedi. Qorxduğum üçün və biabır olmamaqdan ötrü inkar etdim. Həmin şəxslə evlərinin qarşısına getdik. Qadın və uşaq məni görən kimi "bax budur" deyərək işarə etdi. Qadına məni kimləsə səhv saldığını dedim. Uşağın ailəsi kameraya baxmağı təklif etdi. Qonşunun evindəki kamera görüntülərinə baxdılar. Sonra da polislər gəldi".
Məhkəmə araşdırması zamanı məlum olub ki, Hacı Salmanın polislər tərəfindən təzyiqlərə məruz qalması ilə bağlı Baş Prokurorluqda araşdırma aparılıb. Lakin onun bu iddiası təsdiqini tapmayıb.
Məhkəmədə zərərçəkmiş qız, onun hüquqi varisi və şahidlər də dindirilib. Onlar hadisənin təfərrüatını Hacı Salmanın istintaqdakı etirafedici ifadəsinə oxşar şəkildə veriblər. Şahidlər Hacı Salmanı tanıdıqlarını, hadisə zamanı məhəllədə gördüklərini deyiblər.
Araşdırma zamanı kamera görüntülərinə də baxılıb. Həmin görüntülərdə Hacı Salmanın əməli sübuta yetirilir. Kameralardan Hacı Salmanın azyaşlı qıza yaxınlaşdığı, ittihamda göstərilən hərəkətləri etdiyi, uşağın qaçaraq anasına tərəf getdiyi müşahidə edilib.
Qeyd edək ki, məhkəmənin hökmü ilə 37 yaşlı Salman Kamiloğlu 3 il 9 ay azadlıqdan məhrum edilib.