KİV: Avropa ABŞ olmadan Ukraynanı silahla təmin edə bilməyəcək
KİV: Avropa ABŞ olmadan Ukraynanı silahla təmin edə bilməyəcəkAvropa ölkələrinin "İstəklilər koalisiyası" ABŞ-nin iştirakı olmadan Ukraynanı lazımi silahla təmin edə bilməyəcək.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə "The New York Times" məlumat yayıb.
"Avropa liderləri narahatdırlar ki, onlar Ukraynaya lazım olan silahları çatdıra bilməyəcəklər. Hələlik, görünür, onlar haqlı çıxıblar. Ukraynanı dəstəkləyən Avropa dövlətlərinin "İstəklilər koalisiyası" [ABŞ Prezidenti Donald] Tramp Avropanın Ukraynanın təhlükəsizliyini təmin etmək yükünün böyük hissəsini öz üzərinə götürməli olduğunu aydın şəkildə bildirdiyi vaxtdan bəri döyüş meydanlarına ordu təchizatını və resurslarını çətinliklə çatdırır", – məqalədə qeyd olunub.
Bildirilib ki, Ukraynanı hərbi təchizatla təmin etməkdə çətinliklər eyni zamanda Avropanın öz arsenallarını da doldurmağa məcbur olması ilə bağlıdır. Krallıq Birləşmiş Müdafiə Tədqiqatları İnstitutunun hərbi elmlər direktoru Metyü Sevill nəşrə deyib ki, Avropa ölkələri qısa müddətdə ABŞ-nin Kiyevə hərbi yardımını tam əvəz edə bilməz, lakin Avropanın belə bir istəyi olarsa, orta və ya uzunmüddətli perspektivdə bunu edə bilər.
Yazıda vurğulanıb ki, lazımi silah təchizatının olmaması halında Ukrayna geri çəkilməyə davam edəcək.