Vyetnam–Azərbaycan Münasibətləri: Dostluqdan Strateji Tərəfdaşlığa
Vyetnam–Azərbaycan Münasibətləri: Dostluqdan Strateji TərəfdaşlığaAzərbaycan və Vyetnam arasında münasibətlər son illərdə sürətlə inkişaf etməkdədir və bu istiqamətdə daha da irəliləyiş gözlənilir. 2012-ci ildə Azərbaycan ilə Vyetnam arasında diplomatik əlaqələr quruldu və o vaxtdan etibarən qarşılıqlı əlaqələr genişlənib. 2017-ci ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Vyetnama etdiyi səfər iqtisadi əməkdaşlıq və ticarət sahəsində yeni bir dövrün başlanğıcı oldu. Bu səfər çərçivəsində Azərbaycanın enerji resurslarının Vyetnam bazarına ixracı ilə bağlı mühüm addımlar atıldı.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, Vyetnamın iqtisadi inkişafı, xüsusən də sənaye və kənd təsərrüfatı sahələrindəki irəliləyişlər Azərbaycan üçün ciddi əməkdaşlıq imkanları yaratdı. Azərbaycanın təbii sərvətlərinin, xüsusilə neft və qazın Vyetnama ixracı, ölkələr arasındakı ticarət həcmini artırdı. 2019-cu ildən başlayaraq hər iki tərəf arasında kənd təsərrüfatı, xüsusilə də düyü və pambıq istehsalı sahələrində birgə layihələr həyata keçirilməyə başlanıldı. Bu da iki ölkə arasında uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasına zəmin hazırladı:
Vyetnam–Azərbaycan Münasibətləri: Dostluqdan Strateji Tərəfdaşlığa"Azərbaycanın Vyetnam ilə olan münasibətləri təbii olaraq ticarət sahəsindən başqa, təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində də inkişaf edir. Vyetnamın turizm potensialı, Azərbaycanlı investorlar üçün maraqlı imkanlar təqdim edir. Vyetnamda Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılması, həmçinin iki ölkə arasında qarşılıqlı tələbə mübadilələri mühüm yer tutur. Son dövrlərdə Azərbaycanlı gənclər, xüsusilə də fəlsəfə və sosial elmlər sahəsində Vyetnamda təhsil almağa başlayıblar.
Azərbaycan və Vyetnamın beynəlxalq səviyyədəki mövqeləri də əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə kömək edir. Hər iki ölkə BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarda birgə fəaliyyət göstərir və bir-birini dəstəkləyir. Bu, onların regional və qlobal məsələlərdə daha təsirli olmasına imkan yaradır. Həmçinin, Azərbaycanın Vyetnama təqdim etdiyi enerji layihələri, xüsusilə də bərpa olunan enerji mənbələri üzrə əməkdaşlıq perspektivləri, qarşılıqlı fayda təmin edir.
Vyetnamın iqtisadiyyatı sürətlə böyüdükcə Azərbaycan bu inkişafdan faydalanmağa davam edəcək. Həmçinin, Azərbaycanın iş dünyası və investisiya mühiti Vyetnamlı investorlar üçün çox cəlbedicidir. Bu isə ölkələr arasında ticarət əlaqələrinin daha da genişlənməsinə və yeni iş birliyi sahələrinin yaranmasına şərait yaradacaq.
Beləliklə, Azərbaycan və Vyetnam arasındakı münasibətlər gələcəkdə daha da güclənəcək və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq daha geniş miqyasda həyata keçiriləcək. 2020-ci ildən sonra imzalanan müxtəlif ticarət müqavilələri və strateji əməkdaşlıq protokolları, qarşılıqlı faydalı əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayacaq. Bu, həm iqtisadiyyat, həm də mədəniyyət sahələrində uzunmüddətli tərəfdaşlığın formalaşmasına zəmin yaradacaq. Azərbaycanın Vyetnamla olan əlaqələri, xüsusilə də gənclər və təhsil sahəsindəki mübadilə ilə, gələcək nəsillər üçün daha da möhkəmlənəcək və genişlənəcək.
Vyetnamın dövlət başçısı Helen To Lamın 7 may 2025-ci ildə Bakıya etdiyi rəsmi səfər iki ölkə arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə təkan verdi. Prezident İlham Əliyev ilə görüşdə, iqtisadiyyat, ticarət və enerji sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olundu. Xüsusilə, neft və qaz sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün hüquqi çərçivələrin yaradılması vurğulandı. Həmçinin, təhsil sahəsində əməkdaşlığın artırılması, tələbə mübadilələrinin təşviq edilməsi və birbaşa aviareyslərin açılması məsələləri də gündəmə gəldi. Görüşün sonunda, iki ölkə arasında iqtisadi, ticarət və elmi-texniki əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədilə bir sıra sazişlər imzalandı. Bu səfər, Azərbaycan və Vyetnam arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətli bir addım oldu".