Yer kürəsini güclü maqnit qasırğası vuracaq - XƏBƏRDARLIQ
Qasırğanın intensivliyi bir çox insanın sağlamlıq vəziyyətinə mənfi təsir göstərə, eləcə də rabitə və peyk sistemlərində nasazlıqlara səbəb ola bilər.
Qasırğa haqqında nə məlumdur?
Güclü maqnit qasırğası 2025-ci il mayın 9-u, cümə günü Yer kürəsinə çatacaq. Qasırğa K-indeksi 5 olan qırmızı səviyyəyə qədər yüksələcək. Hava şəraitinə qarşı həssas insanlar onun təsirini artıq mayın 8-i, axşam saatlarından etibarən hiss etməyə başlayacaqlar. Belə təbii hadisələr baş ağrısı, yorğunluq və ümumi narahatlıq hissinə səbəb ola bilər.
Eyni zamanda, bu səviyyədəki maqnit qasırğaları radio, mobil rabitə, peyk və GPS sistemlərinin fəaliyyətinə təsir göstərə bilər.
Qasırğanın təsiri tədricən mayın 10-u, şənbə günü azalacaq. Günün ilk yarısında təsirlər davam etsə də, günortadan sonra vəziyyət sabitləşəcək.
Alimlər qeyd edirlər ki, Günəş aktivliyi çox tez dəyişə bildiyindən, bütün proqnozlar ilkin xarakter daşıyır. Buna görə də rəsmi xəbərdarlıqları izləmək tövsiyə olunur.
Maqnit qasırğası nədir?
Günəşdə baş verən partlayışlar nəticəsində böyük miqdarda enerji və kiçik yüklü hissəciklər kosmosa atılır. Bu hissəciklər sürətlə hərəkət edərək Yer kürəsinin maqnit sahəsinə çatdıqda pozuntu yaradır - alimlər bunu "maqnit qasırğası" adlandırırlar.
Bu cür qasırğalar zəifdən güclüyə qədər müxtəlif səviyyələrdə olur. K-indeksi 5-dən yuxarı olan qasırğalar isə artıq insanlarda narahatlıq yarada bilər.
Maqnit qasırğası insanlara necə təsir edir?
Maqnit aktivliyi hər kəsə fərqli şəkildə təsir edə bilər. Lakin tez-tez rast gəlinən əlamətlər bunlardır: