Gənə və ağcaqanad təhlükəsinə qarşı XƏBƏRDARLIQ
Gənə və ağcaqanad təhlükəsinə qarşı XƏBƏRDARLIQABŞ-nin Notr-Dam Universitetində çalışan tibbi entomoloq, dosent Li R. Heyns yay aylarında gənə və ağcaqanadların artan təhlükəsinə qarşı əhaliyə vacib xəbərdarlıq edib. O bildirib ki, bu həşəratların aktivliyi havanın istiliyindən birbaşa asılıdır.
BAKU.WS xəbər verir ki, Heynsin sözlərinə görə, gənələr +4,4...+7,2 dərəcə istilikdə aktivləşir. Ağcaqanadların aktivliyi isə +21,1 dərəcə və daha isti havalarda artır. Hal-hazırda ABŞ-nin Orta Qərb bölgəsində ölümcül viruslar daşıyan ağcaqanadlara rast gəlinməsə də, istilərin artması bu növ tropik həşəratların şimala doğru yayılmasına səbəb ola bilər.
Xüsusilə "qaraayaqlı" və ya "maral" gənəsi daha təhlükəli sayılır. Bu gənə növü təxminən üç il yaşayır və həyatının bütün mərhələlərində Laym xəstəliyini insana və heyvanlara ötürə bilir. Müalicə olunmadıqda bu xəstəlik oynaq, ürək və sinir sistemi problemlərinə səbəb ola bilər.
Heyns aşağıdakı tədbirləri görməyi tövsiyə edir:
Gənə və ağcaqanadlara qarşı spreylər istifadə edin. Effektiv qorunma üçün tərkibində 25-30% DEET olan məhsulları seçin. Bu maddənin qoruyuculuğu 8 saatdan çox davam edə bilər.
Alternativ olaraq, 30% limon evkalipt yağı, IR3535 və ya 20% pikaridin tərkibli vasitələr də istifadə oluna bilər. Ancaq bunların tez-tez yenilənməsi lazım ola bilər.
Çitronella şamları yandırmaq və ya ventilyatorun qarşısında oturmaq ağcaqanadlardan qorunmağa kömək edə bilər.
Ağcaqanadların sevmədiyi bitkilər – limon otu, lavanda və çitronella – istifadə oluna bilər. Lakin bu bitkilər ev heyvanları üçün zərərli ola bilər.
Gəzintidən sonra, xüsusilə meşə və hündür otlu sahələrdə olduqda, özünüzü və ev heyvanlarınızı yoxlayın.
Ağcaqanadların çoxaldığı yerlərdən – durğun su ətrafından – uzaq durun.
Ağ və sarı rəngli geyimlərə üstünlük verin, çünki ağcaqanadlar tünd rəngləri, xüsusilə qara rəngi daha çox cəlbedici hesab edir.
Mütəxəssislər istilərlə birlikdə bu təhlükələrin daha da aktuallaşdığını vurğulayaraq, sadalanan tədbirlərin ciddi şəkildə tətbiq olunmasının vacibliyini bildirir.